Czego dotyczył Światowy Szczyt MOP – COVID-19 i świat pracy w lipcu br.?

1 lipca 2020 r. odbyło się wirtualne Spotkanie Regionalne Europy i Azji Środkowej w ramach Globalnego Szczytu MOP: COVID-19 i świat pracy: Budowanie lepszej przyszłości pracy.

Celem spotkania było zidentyfikowanie konkretnych problemów, przed którymi stoją rządy i partnerzy społeczni w Europie i Azji Środkowej, zapewnienie możliwości podzielenia się wiedzą na temat natychmiastowych reakcji na kryzys, a także sposobów zapewnienia długoterminowej, sprawiedliwej i trwałej odbudowy.

W spotkaniu wzięli udział m.in. ministrowie pracy Niemiec, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji czy Litwy, Komisarz ds. miejsc pracy i spraw socjalnych, europejscy i krajowi partnerzy społeczni, który przedstawili kroki podjęte w ich krajach i w UE w celu walki z negatywnymi skutkami społecznymi i gospodarczymi pandemii COVID-19, sposób ich wypracowania oraz działania związane z wychodzeniem z kryzysu. Niemal wszyscy uczestnicy podkreślali znaczenie dialogu społecznego w wypracowaniu rozwiązań, zapewnieniu spokoju społecznego i odbudowy po kryzysie. Mowę wstępną wygłosił Dyrektor Generalny Międzynarodowego Biura Pracy, Guy Ryder.

W czasie Spotkania odbyły się dwie dyskusje panelowe nt. „Wspieranie przedsiębiorstw, miejsc pracy i dochodów” i „Ochrona pracowników w miejscu pracy”. Pełny program spotkania znajduje się poniżej.

Światowy Szczyt MOP – COVID-19 i świat pracy został zorganizowany przez Międzynarodową Organizację Pracy w roku, w którym z powodu pandemii COVID-19 nie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Pracy. Stanowił wirtualną platformę wymiany doświadczeń i dyskusji na temat wpływu pandemii na świat pracy w rok po obchodach stulecia MOP i przyjęcia Deklaracji Stulecia MOP o przyszłości pracy.

W ramach Szczytu:

• 1 i 2 lipca odbyło się 5 wydarzeń regionalnych: Kraje Arabskie, Europa i Azja Środkowa, Azja i Pacyfik, Afryka oraz Ameryki
  • 7 lipca w czasie Dnia Regionalnego podsumowano najważniejsze elementy dyskusji z wydarzeń regionalnych
  • 8 lipca odbył sie Światowy Dzień Liderów, który zgromadził szefów państw i rządów. Wziął w nim udział także Sekretarz Generalny ONZ, Antonio Guterres
  • 9 lipca miał miejsce Dzień Partnerów Trójstronnych MOP, w którym uczestniczyli ministrowie pracy i przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców z całego świata.

Żródło: http://www.dialog.gov.pl/aktualnosci/art,1149,swiatowy-szczyt-mop-covid-19-i-swiat-pracy-1-2-lipca-oraz-7-9-lipca.html