Co tworzy atmosferę odpowiednią dla pracowników?

Miejsce pracy nie ogranicza się do zorganizowania odpowiednich narzędzi i minimalnych warunków potrzebnych do wykonywania określonych czynności. O jego wartości stanowi również jakość powietrza, zapach, a także – tak, jak w domu – tworzona przez dobrego gospodarza DOBRA, PEŁNA RADOŚCI ATMOSFERA.

DOBRA ATMOSFERA jest to zespół procesów zaprojektowanych przez gospodarza, wykonanych z dbałością i spójnością zgodną z agendą filozofii miejsca, w idei poczucia bezpieczeństwa gości. W „domu pracy” musi istnieć neutralizator emocji, złych nawyków, nudy, poczucia niemocy, lęków i wszelkich negacji. Dlatego potrzebny jest lider – przywódca stada, odpowiedzialny i odważny, fantastyczny gospodarz. Jeśli go nie ma w środowisku pracy, wówczas każdy pracownik wytwarza swoją własną, wrogą atmosferę, nie tworząc wspólnej.

Na pewno wspaniały klimat rodzi się z dbałości o płynną, stale utrzymującą się, właściwą dla danego otoczenia najlepszą jakość. To prowadzi do utrzymania stałego, dobrego rytmu, dającego poczucie bezpieczeństwa, w którym pracuje się z lekkością, kreatywnością i dbałością o jakość pracy. Natomiast kultura pracy, jej wydajność wyraża się w doborze i zasobach organizacji, efektywnej pracy, oddaniu i zaangażowaniu. Tego wszystkiego uczymy się od siebie nawzajem, ale kluczową osobą jest lider. To nie nakaz pracy według standardów pod groźbą kar i odebrania przywilejów (lub nawet wynagrodzenia) powinien być motorem działalności zawodowej. Chodzi przede wszystkim o pokazanie ludziom, że taka praca ma sens; o stworzenie takiego klimatu, dzięki któremu standardy staną się rytmem dnia, dobrą pogodą na trudności w pracy, a także możliwością pokazania się z jak najlepszej strony i rozwinięcia swoich skrzydeł.

Wytworzenie dobrego klimatu w środowisku pracy i utrzymanie jej na najlepszym, nieskażonym poziomie jest wyczynem na miarę zdobycia mistrzostwa w olimpijskiej dyscyplinie. Wymaga studiowania przypadków każdego pracownika, uważnej i cichej obserwacji, wypowiadania się z niezwykłym pietyzmem, ważąc każde słowo.

Taka atmosfera składa się z wartości wszystkich zatrudnionych osób oraz celu zespołowego i celów indywidualnych. Ważną rolę odgrywa również przekazywanie odpowiednich informacji pracownikom, aby nikt nie poczuł się pomijany, wykluczony czy zagrożony.

Lider musi swoją postawą pokazywać sens pracy. Można budować małe zespoły odpowiedzialne za wykonywanie wybranych czynności, zadań, planów, ale zawsze musi być ktoś, kto stworzy standardy działania. Tak naprawdę starania o jak najlepszy klimat zaczynają się od lidera – jeśli on ją psuje, to na nic nie zdadzą się wysiłki współpracowników. Jeśli natomiast stworzy unikat, to wówczas będzie się pracować wybitnie, kreatywnie, w poczuciu wolności.

Ile razy byliśmy w banku, urzędzie, sklepie, w którym panowała straszna atmosfera? Wielokrotnie. Nie pomagają nawet bardzo drogie szkolenia. Można bowiem posiadać wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie wykonywanej pracy, ale bez dobrego lidera pracownicy są jak lunatycy, dzieci pozostawione same sobie w ciemnej ulicy miasta. Jest to zagrożenie dla organizacji, a także ludzi, którzy nabywają złych nawyków.

Dlaczego ludzie boją się pracować?

Ponieważ nie mogą znaleźć sprzyjającej pracy, czyli takiej z dobrym klimatem, dzięki której wykazywaliby się kreatywnością, a nawet wybitnością. Lider powinien i musi budować atmosferę na wartościach indywidualnych każdego pracownika. Nie jesteśmy jedną całością, niebieskim tłem organizacji, gdyż każdy pracownik jest innym ptakiem – każdy ma wspaniałe skrzydła, i to bez względu na charakter działalności zawodowej. Odnosi się to zarówno do sprzedawczyni w sklepie, jak i pracownika biura czy zespołu. Lider skupia w atmosferze „domu pracy” wszystkie te cechy, które pozwalają jak najlepiej zrealizować zadania, osiągnąć cele i plany. Bez dobrego lidera skupiamy się tylko na wykonywaniu podstawowych czynności w wyznaczonych godzinach, po czym wychodzimy z pracy i jesteśmy szczęśliwi, że to koniec. Lider to wyśmienity psycholog, potrafiący docenić wszystkich, a przede wszystkim siebie. To ktoś, kto urządza „dom pracy” i dba, by działalność zawodowa przebiegała we wspaniałych warunkach. Brak takiej osoby jest zagrożeniem w środowisku pracy.

Źródło: https://magazyn.seka.pl/co-tworzy-atmosfere-odpowiednia-dla-pracownikow/

Źródło: ey.com

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej