Co oznacza określenie GREEN HRM?

Coraz częściej mówi się o dbałości o naszą planetę, a to sprawia, że dokonujemy wyborów niosących za sobą korzyści dla ekologii. Zielony HRM (Green HRM, GHRM) czyli uwzględnianie promocji tzw. zielonych umiejętności w strategii HR staje się coraz bardziej popularny. Koncepcja ta ma na celu połączenie efektywnego zarządzania pracownikami z zarządzaniem proekologicznym.

Dziś dbałość o przyrodę nie jest możliwością, a koniecznością. Nie inaczej jest w przypadku organizacji. Zielony HRM jest zbiorem zasad, systemów i praktyk, stosowanych w celu skłonienia pracowników do ekologicznych zachowań w miejscu pracy. W jakim celu? Aby tworzyć misję firmy jako odpowiedzialnej społecznie, nastawionej na ochronę środowiska, a więc świadomej i efektywnie zarządzającej nie tylko zasobami ludzkimi, ale i zasobami naturalnymi.

Efektywne stosowanie Green HRM zaczyna się już przed pozyskaniem pracownika do organizacji. Na etapie tworzenia opisu stanowiska pracy przy planowaniu rekrutacji warto uwzględnić przyszłe zadania, związane z dbałością o ekologię. Umocni to obraz firmy świadomej dbałości o dobro planety.

Na etapie rekrutacji i onboardingu zielone HRM jest niezwykle ważne i może znacznie wpłynąć na proekologiczną misję firmy. Dokumenty rekrutacyjne mogą być przechowywane w formie elektronicznej. Oszczędność papieru wpłynie nie tylko na przyrodę, ale i firmowy budżet. Również sam proces doszkalania pracowników (L&D) może zyskać bardziej proekologiczny wymiar. L&D coraz częściej koncentruje się wokół nauki zielonych umiejętności oraz pogłębianiu świadomości w zakresie dbałości o środowisko naturalne w miejscu pracy.

Założeniem jest przede wszystkim uświadomienie pracowników o skali problemu. W tym celu co jakiś czas warto dostarczyć newsletter z najnowszymi rozwiązaniami proekologicznymi, które można wdrożyć w pracy bądź zaplanować spotkanie z zielonym influencerem. Edukować należy jak największą liczbę pracowników w zakresie oszczędzania źródeł energii czy innych zachowań ekologicznych w pracy. Materiały nie powinny być dostarczane w formie papierowej – ekologicznie i ekonomicznie, czyli elektronicznie. Digitalizacja zdecydowanie wspiera postawę proekologiczną. Zrównoważony rozwój może stać się jednym z elementów rozwoju pracowniczego.

Warto pokazywać pracownikom, że zielona postawa jest konieczna jest nie tylko dziś, ale i w przyszłości. Nie tylko w pracy, ale i w życiu prywatnym.

Jednym ze sposobów na to, aby rozwinąć zielony HRM w firmie jest ujęcie go w ramach oceny pracowniczej. W strategii performance management warto zawrzeć cele związane z proekologiczną misją firmy. Pracowników można motywować do przejawiania proekologicznych zachowań wpisując zadania związane ze zrównoważonym rozwojem jako jedną z metryk używaną do oceny.

Wystarczy kilka prostych kroków, aby utrwalać proekologiczne nawyki w pracownikach. Może to być chociażby promowanie dojeżdżania do pracy rowerem lub rezygnacja w firmie z jednorazowych naczyń na rzecz opakowań wielorazowych. Dzięki gratyfikacjom za zachowania proekologiczne pracownicy chętniej i efektywniej będą wprowadzali nowe założenia, a to z kolei doprowadzi do poprawy wizerunku firmy i zbuduje realną proekologiczną postawę. Postępy na poziomie organizacji można mierzyć.   Powstały globalne programy pomiarowe, do których można rejestrować firmę i sprawdzać jej osiągnięcia oraz otrzymać certyfikat ISO 14001 lub Global Reporting Initiative.

Źródło: https://hcmdeck.com/blog/zielony-hrm-i-ld/

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej