Co każdy może zrobić dla klimatu?

Zrównoważona konsumpcja to świadome i racjonalne korzystanie z dostępnych dóbr, tak aby minimalizować negatywny wpływ na środowisko. Wbrew pozorom nie odnosi się to jedynie do dużych firm i zakładów produkcyjnych – dotyczy to nas wszystkich. Suma naszych indywidualnych działań na co dzień ma wpływ na stan naszej planety w skali globalnej. Stosując te proste zasady, mamy duży wpływ na środowisko. Oto dziesięć zasad proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

  • Kupujmy świadomie – ograniczajmy zakupy do tylko tych produktów, które są nam rzeczywiście potrzebne. Nie kupuj pod wpływem impulsu. Wytworzenie każdego produktu wiąże się ze zużyciem surowców i energii co wiąże się z emisją gazów cieplarnianych (tworzenie się tzw. śladu węglowego). Poza tym jest to oszczędność finansowa.
  • Wybierajmy produkty dostępne w opakowaniach biodegradowalnych – udając się na zakupy, wybierajmy produkty dostępne w biodegradowalnych opakowaniach lub wytworzone z komponentów pochodzących z recyklingu. Zwracaj uwagę czy dany wyrób jest wytwarzany przez firmę uwzględniającą ochronę środowiska.
  • Wzbogacajmy codzienne menu w produkty pochodzenia roślinnego – wytworzenie produktów organicznych powoduje powstawanie mniejszego śladu węglowego, poza tym jest to korzystne zdrowotnie
  • Podczas zakupów korzystajmy z toreb wielokrotnego użytku – idąc na zakupy weź ze sobą swoją własną torbę zmniejszy to wielkość produkcji obciążającej środowisko.
  • Segregujmy odpady
  • Korzystajmy z alternatywnych środków transportu – transport publiczny jest znacznie bardziej ekonomiczny i wiąże się ze znacznie mniejszą emisją CO2. Dobrym pomysłem jest przesiąść się na rower czy hulajnogę, czy zwyczajnie przejść się będzie to z korzyścią dla zdrowia
  • Oszczędzajmy wodę – dbajmy o to by np. zakręcać kran w czasie mycia zębów, gotować tyle wody, ile rzeczywiście jest potrzebne. Jeżeli masz dom jednorodzinny możesz magazynować deszczówkę do podlewania ogródka.
  • Racjonalnie korzystajmy z energii elektrycznej – dbaj o to by gasić światło i wyłączać zbędne urządzenia.
  • Postawmy na technologię – oszczędzaj energię przez stosowanie w nowych budynkach okien o zmniejszonym współczynniku przenikania ciepła, montaż pomp ciepła, gruntowych wymienników ciepła, paneli fotowoltaicznych i rekuperatorów.
  • Edukujmy najbliższych w zakresie zrównoważonej konsumpcji – dotyczy to zarówno naszych przyjaciół, jak i członków rodziny. Szczególny nacisk warto położyć na edukację najmłodszych. Najważniejsze jest dawanie dobrego przykładu.

Źródło: materiały MKiŚ

Źródło: https://www.seka.pl/zrownowazona-konsumpcja-klimat/

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej