Co było tematem posiedzenia Zespołu Problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. międzynarodowych w kwietniu 2022 r.?

W dniu 22 kwietnia 2022 r. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. międzynarodowych, które prowadził jego Przewodniczący Janusz Pietkiewicz.

Porządek obrad posiedzenia obejmował dwa następujące tematy:

• Działania Polski związane z konfliktem zbrojnym w Ukrainie,
  • 110. sesja Międzynarodowej Konferencji Pracy (27 maja – 11 czerwca 2022 r.).

Przedstawiciel MSWiA przekazał informacje na temat działań podejmowanych przez rząd RP w zakresie pomocy udzielanej uchodźcom, w tym pomocy humanitarnej. Podobną informację przekazali przedstawiciele partnerów społecznych na temat zaangażowania ich organizacji.

Przedstawicielka MRiPS przedstawiała program 110. sesji MKP oraz sprawy techniczno-organizacyjne związane z udziałem w niej trójstronnej delegacji polskiej. Porządek MKP będzie obejmował m.in. takie kwestie jak: przygotowanie zawodowe (działalność  normotwórcza,  pierwsza  dyskusja); dyskusja okresowa na temat celu strategicznego – zatrudnienie w ramach z follow-up Deklaracji MOP dotyczącej sprawiedliwości społecznej na rzecz uczciwej globalizacji; godna praca oraz ekonomia społeczna i solidarna (dyskusja ogólna); włączenie bezpiecznych i zdrowych warunków pracy w ramy podstawowych zasad i praw w pracy MOP poprzez wprowadzenie poprawki do ust. 2 Deklaracji MOP dotyczącej fundamentalnych zasad i praw w pracy z 1998 r.; przyjęcie poprawek do Kodeksu Konwencji o pracy na morzu z 2006 r. pod warunkiem zatwierdzenia ich przez Specjalny Komitet Trójstronny (utworzony na mocy art. XIII MLC) podczas jego czwartego posiedzenia w maju br.

Konferencja, z uwagi na konieczność zachowania bezpieczeństwa sanitarnego i obowiązujące nadal w wielu krajach świata ograniczenia w podróżowaniu oraz ze względu na ograniczenia lokalowe spowodowane prowadzonymi w siedzibie ONZ i MOP pracami remontowymi, odbędzie się w formacie hybrydowym.

Źródło: https://www.gov.pl/web/dialog/Posiedzenie-zespolu-problemowego-rady-dialogu-spolecznego-ds-miedzynarodowych

Region Gdański NSZZ „Solidarność”