Co było tematem posiedzenia Zespołu ds. Funduszy Europejskich w lutym 2023 r.?

1 lutego 2023 r. odbyło się, w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” posiedzenie Zespołu ds. Funduszy Europejskich. Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczyli: Pani Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Pan Piotr Patkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów. W posiedzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Pierwszym punktem posiedzenia była kwestia Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Minister M. Jarosińska-Jedynak przedstawiła informacje na temat stanu wdrażania programu, realizacja projektów i tzw. kamieni milowych oraz powołania Komitetu Monitorującego. Poinformowała, że obecnie planowane jest złożenie pierwszego wniosku o płatność obejmującego trzydzieści siedem kamieni milowych, które były realizowane w okresie 1 lutego 2020 r. do 30 czerwca 2022 r. Wartość pierwszego wniosku o płatność to 4 mld 200 mln euro. Z tej kwoty 2mld 851 mln euro to część dotacyjna, a 1 mld 368 mln euro to część pożyczkowa. Pozostały do spełnienia dwa kamienie milowe tj. ustawa o sądzie najwyższym oraz ustawa o inwestycjach w zakresie lądowych farm wiatrowych. Po przyjęciu tych ustaw wysłany zostanie wniosek o płatność. Okres oczekiwania na wypłatę środków z KPO będzie uzależniony od tempa prac Komisji Europejskiej nad oceną realizacji kamieni milowych. Rozpoczęto prekonsultacje drugiego i trzeciego wniosku o płatność. Komitet Monitorujący KPO został powołany zarządzeniem Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej 4 sierpnia 2022 r. Pierwsze posiedzenie Komitetu przewidziane jest po wysłaniu wniosku o płatność.

Kolejnym punktem posiedzenia była informacja na temat stanu wdrażania krajowych i regionalnych programów w ramach Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027.

Minister M. Jarosińska-Jedynak poinformowała, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej odpowiedzialne jest za wdrażanie sześciu programów krajowych w ramach Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027. Są to Fundusze Europejskie na: klimat, środowisko i infrastrukturę; rozwój społeczny; rozwój cyfrowy; dla polski wschodniej; nowoczesną gospodarkę; pomoc techniczna dla funduszy Europejskich. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odpowiada za wdrażanie programu Fundusze Europejskie na pomoc żywnościową, a Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wdraża program Fundusze Europejskie dla rybactwa.  Ponadto jest wdrożonych 16 programów regionalnych za których wdrażanie odpowiedzialni są marszałkowie województwa. Do końca 2022 roku wszystkie programy objęte Umową Partnerstwa na lata 2021-2027 zostały uzgodnione z Komisją Europejską i wydano decyzje wykonawcze dla każdego programu. Od czasu wydania decyzji wykonawczej każda instytucja zarządzająca programami może podjąć oficjalne działania mające na celu uruchomienia perspektyw 2021-2027. Polska jest w gronie państw członkowskich, które otrzymały decyzję zatwierdzającą wszystkie programy krajowe i regionalne nie tracąc zobowiązań z 2021 r. Powołano Komitety Monitorujące.

Ostatnim punktem posiedzenia było stanowisko partnerów społecznych w sprawie uwag dotyczących Regulaminu Komitetu Monitorującego. Partnerzy społeczni zaproponowali zmianę dotychczasowego podejścia do finansowania kosztów służących wsparciu komitetu. Propozycja zakłada wprowadzenie ryczałtu związanego z udziałem w pracach komitetu dla partnerów spoza administracji.

Źródło: https://www.gov.pl/web/dialog/posiedzenie-zespolu-ds-funduszy-europejskich9

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

Region Gdański NSZZ „Solidarność”
[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej