Ile czasu w pracy spędza Norweg, a ile Polak

 Umiejętność skutecznego łączenia pracy, obowiązków rodzinnych i życia osobistego jest ważna dla dobrego samopoczucia współczesnego człowieka.

Ważnym aspektem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym jest ilość czasu, jaką dana osoba spędza w pracy. Badania  wskazują, że długie godziny pracy mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie osobiste, zagrażać bezpieczeństwu i zwiększać stres. W Norwegii 2,9 proc. pracowników pracuje bardzo długo, Polaków jest dwa razy więcej bo 6 proc., ale i tak mniej niż średnia  niż w OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju  – organizacja międzynarodowa o profilu ekonomicznym skupiająca 37 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw) wynosząca 11 proc.

Ilość i jakość czasu wolnego jest ważna dla ogólnego samopoczucia ludzi i może przynieść dodatkowe korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. W Norwegii pracownicy pełnoetatowi poświęcają średnio 65 proc. swojego dnia, czyli 15,6 godziny, na opiekę osobistą (jedzenie, spanie itp.) oraz wypoczynek (spotkania towarzyskie z przyjaciółmi i rodziną, hobby, gry, korzystanie z komputera i telewizji itp. .). Średnia OECD wynosi 15 godzin. Polacy na sprawy poza pracą poświęcają średnio 14,4 godziny.

(mk)

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej