Czym jest europejski dialog społeczny?

Pod pojęciem europejskiego dialogu społecznego rozumie się dyskusje, konsultacje, negocjacje i wspólne działania reprezentatywnych organizacji europejskich partnerów społecznych. Rozwój tego dialogu związany jest ściśle z wyzwaniami, które pojawiają się przed państwami. członkowskimi w miarę pogłębiania się integracji europejskiej, w szczególności związanych z asymetrią między dążeniem do konkurencyjności i ograniczoną możliwością koordynowania krajowych polityk społecznych. Europejski dialog społeczny stanowi jeden z filarów europejskiego modelu społecznego. Bazując na zasadach solidarności, odpowiedzialności i uczestnictwa stanowi formę oddziaływania europejskich partnerów społecznych na europejskie standardy społeczne i odgrywania ważnej roli w zarządzaniu sprawami Unii Europejskiej.

Źródło: http://www.dialog.gov.pl/dialog-miedzynarodowy/dialog-w-ue-komitologia/