Co było omawiane na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego w dniu 19 listopada 2020 r.

W dniu 19 listopada 2020 roku odbyło się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego pod przewodnictwem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii Pana Jarosława Gowina.

Premier Mateusz Morawiecki we wstępie wskazał na starania strony rządowej o stabilne wyjście z kryzysu spowodowanego COVID-19. Położył duży nacisk na rynek pracy i jego przyszłość. Powiedział, że niski poziom bezrobocia ukazuje Polskę w korzystnym świetle na tle innych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Podkreślił potrzebę rozwoju cyfryzacji oraz zachęcił do pracy zdalnej w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Zapowiedział także wprowadzenie nowelizacji aktów prawnych w celu poprawy sytuacji w jakiej znalazła się służba zdrowia oraz zapewnił o odpowiednim wyposażeniu szpitali. Przypomniał o wzroście nakładów na służbę zdrowia o 50% od momentu objęcia rządów przez PiS oraz o zwiększeniu w ostatnim czasie o 400 złotych kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Zadeklarował otwartość na dialog i wypracowanie wspólnych rozwiązań ze stroną społeczną.

Rzecznik MŚP Pan Adam Abramowicz wyraził obawy o branże szczególnie odczuwające skutki kryzysu, które nie zostały ujęte w nowej tarczy pomocowej. Wskazał na potrzebę dialogu z GIS. Wyraził nadzieję na szybkie zniesienie ograniczeń, które zostały nałożone na część przedsiębiorstw. Zadeklarował chęć dialogu oraz wysunął propozycje zmian w formie tak zwanej „dziesiątki rzecznika”.

Partnerzy społeczni odnieśli się do potrzeby rozpoczęcia rozmów o odnowie gospodarki po okresie pandemii. Podkreślono, iż wypracowane rekomendacje powinny odnosić się zarówno do aktualnych działań, jak i rozwiązań obejmujących perspektywę najbliższych kilku lat.

Ponadto strona społeczna zwróciła uwagę na kwestie związane z potrzebą zwiększenia transparentności informacji przekazywanych przez rząd; potrzebę modernizacji zapisów dotyczących ochrony zdrowia, w tym dotyczących dodatków dla personelu medycznego; kwestię szkolnictwa; kwestię emerytur stażowych oraz wysunęła pomysł przeprowadzania testów na obecność COVID-19 u pracowników wracających z kwarantanny.

Strona pracodawców dodatkowo zwróciła uwagę na brak stosownych badań będących podstawą sektorowego wyłączania gospodarki; kwestię wprowadzenia planowanych nowych opłat i podatków oraz na zagrożenie upadku sektora MŚP w przypadku wprowadzenia ponownego, pełnego zamknięcia gospodarki. Organizacje pracodawców zasugerowały stronie rządowej, aby ich działania skupiły się na obszarach, które zachęcą przedsiębiorców do pozostania na rynku, a w przyszłej perspektywie do inwestycji.

Źródło: https://www.cpsdialog.gov.pl/index.php/107-z-zycia-dialogu/posiedzenia-plenarne-i-prezydia-rds/564-19-11-2020

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej