Porozumienie na rzecz aktywnego starzenia się w „Głosie pracownika”

Porozumienie, które zostało podpisane przez przedstawicieli środowisk pracowniczych i pracodawców ma na celu zachowanie jak najdłużej na rynku starzejących się pracowników przy jednoczesnym zapewnieniu im odpowiednich warunków do pracy. Temat został poruszony w audycji „Głos pracownika” emitowanej na antenie Radia Gdańsk.

– Zależało nam na tym, żeby temat aktywnego starzenia był przedmiotem ciągłej dyskusji – mówił Mateusz Szymański z Zespołu Monitoringu i Dialogu Społecznego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. – Widzimy, jak ogromne wyzwania demograficzne stoją przez Polską. Do 2030 roku szacuje się, że będziemy mieli około 1,5 miliona mniej pracowników w wieku produkcyjnym. Ważne jest, żeby zmieniać świadomość, mentalność biznesu, że pracownicy w starszym wieku to nadal bardzo wartościowa grupa z ogromnym doświadczeniem, wiedzą, kapitałem społecznym, który uzbierali przez całą swoją karierę zawodową. Musimy z tego korzystaćwyjaśnił Mateusz Szymański.

Założeniem porozumienia jest to, by jak najdłużej starsi pracownic byli obecni na rynku. – Dla Solidarności jest to bardzo ważne. Już jakiś czas temu przeprowadziliśmy kampanię zachęcającą pracowników, by pozostawali dłużej na rynku pracy. Niekoniecznie musimy korzystać z pracy imigrantów, gdyż posiadamy na rynku doświadczonych pracowników. Jednym z najbardziej wiążących elementów porozumienia jest to, by wprowadzić dla nich dodatkowe przerwy w pracy. Liczymy teraz, że strona rządowa przychylnie spojrzy na ten dokument i prace legislacyjne niedługo ruszą – dodał Mateusz Szymański.

Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko część tematów, którymi zajmują się reporterzy Radia Gdańsk. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o godz. 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl. Bezpośredni link znajduje się TUTAJ

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej