Maraton Solidarności będzie, ale w wersji wirtualnej

– Mimo zaawansowanego procesu organizacyjnego, jesteśmy zmuszeni odwołać tegoroczną edycję Maratonu Solidarności – czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia Maratonu „Solidarność”.

Maraton „Solidarności” jest wydarzeniem rozgrywanym co roku w tym samym dniu – 15 sierpnia. Ze względu na porę roku, środek wakacji i gorące dni w biegu biorą udział zawodnicy, którzy nie boją się trudnych warunków. Jednak w tym roku, z powodu panującej w Polsce i na świecie pandemii Covid-19 i związanymi z tym obostrzeniami, organizatorzy podjęli decyzję o zorganizowaniu wydarzenia w innej formie – wirtualnego biegu. Celem zorganizowania takiej wersji maratonu jest podtrzymanie łączności z biegaczami, dla których ta właśnie impreza biegowa jest jedną z najważniejszych w roku.

Wraz z partnerami organizatorzy proponują zyskującą na popularności formułę zawodów wirtualnych – „Wirtualny ORLEN Maraton Solidarności z piątką w tle„. Ideą jest, aby każda aktywna fizycznie osoba mogła znaleźć dla siebie adekwatny wysiłek. Jak ma to wyglądać?

– Planujemy przeprowadzenie rywalizacji na pełnym dystansie maratonu w jednorazowym biegu, ale też przeprowadzenie „maratonu na raty”, oraz biegu bądź marszobiegu towarzyszącego na dystansie 5 kilometrów – informuje Wojciech Szota, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Maratonu „Solidarność”. – Przewidujemy wiele ciekawych klasyfikacji i nagród. Wszyscy uczestnicy będą mogli otrzymać numer startowy, certyfikat-dyplom ukończenia imprezy, pamiątkowy medal czy okolicznościową koszulkę.

Stowarzyszenie zaprasza poprzez udział w wirtualnym Maratonie „Solidarności” 2020 do uczczenia nie tylko Sierpnia’80. – Rok 2020 pod wieloma względami jest wyjątkowy. Ważne rocznice, które chcielibyśmy dołączyć do tegorocznego świętowania to 40-lecie NSZZ „Solidarność”, rok Św. Jana Pawła II i 50-lecie wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu w 1970 roku – przypomina Wojciech Szota.

Zobaczcie na zdjęciach, jak maraton wyglądał w ubiegłym roku

Przypomnijmy, że pierwszy maraton „Solidarności” został zorganizowany w 1981 roku, aby uczcić pierwszą rocznicę porozumień sierpniowych, a także aby oddać hołd ofiarom „Grudnia 1970”. Pomysłodawcą organizacji biegu na dystansie pełnego maratonu był Kazimierz Zimny, biegacz, medalista olimpijski z Rzymu w 1960 roku na dystansie 5 kilometrów.

– 2020 to rok bogaty w rocznice i ważne momenty dla historii Polski, zapraszamy do udziału w tym wirtualnym wydarzeniu każdego kto kocha Polskę, komu bliskie są dziejące się na przełomie dziesiątek lat wydarzenia sprawiające, że dziś żyjemy w wolnym kraju – napisali przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla oraz prezes Stowarzyszenia Maraton Solidarności Kazimierz Zimny. – Zapraszamy Polaków z Polski i zagranicy oraz przyjaciół, którym bliska jest Polska, jej losy i przyszłość. Chcielibyśmy, aby to wydarzenie, choć tak inne niż dotąd, zapisało się w pamięci biegaczy, którzy wezmą w nim udział. W związku z tym przygotowujemy dla uczestników tradycyjny pakiet startowy, w którym znajdą najważniejsze pamiątki: numer startowy, koszulkę oraz medal. Mamy nadzieję, że zawodnicy, którzy do tej pory przyjeżdżali do Trójmiasta na nasz bieg, w tym roku zaproszą do udziału także swoich znajomych, którzy w poprzednich edycjach, z różnych względów, do Trójmiasta przyjechać nie mogli.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej