Związkowcy ze służb mundurowych na ulicach stolicy 28 maja br.

Funkcjonariusze i pracownicy służb mundurowych, zrzeszeni w NSZZ „Solidarność”, zaprotestują w Warszawie w środę 28 maja br.

Członkowie Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” zdecydowali o zorganizowaniu pikiety 28 maja br. w Warszawie. Celem jest wezwanie kierownictwa MSWiA do przestrzegania porozumienia zawartego ze związkowcami w marcu br.

Rada zwraca uwagę na braki w realizacji przez MSWiA postulatów związkowych określonych w podpisanych porozumieniach. W majowym posiedzeniu Rady brali też udział związkowcy z Policji, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Służby Więziennej, dążąc do wyegzekwowania korzystnych dla funkcjonariuszy rozwiązań.

Przypomnijmy, podpisane 6 marca porozumienie zakłada m.in. wprowadzenie dla funkcjonariuszy świadczenia mieszkaniowego, na wzór rozwiązań obowiązujących w Siłach Zbrojnych RP. Minister zobowiązał się do wdrożenia przepisów regulujących to świadczenie od dnia 1 lipca 2025 r. Wprowadzenie nowego świadczenia mieszkaniowego dla funkcjonariuszy nie wyszło poza fazę prac roboczych rządu.

W porozumieniu minister zobowiązał się także do przedłożenia projektu ustawy w sprawie Karty Rodziny Mundurowej (wspólny z Ministerstwem Obrony Narodowej), wprowadzający uprawnienia polegające na przyznaniu korzystniejszego od ogólnie obowiązującego dostępu do towarów, usług lub innych form działalności, w tym dostępu do służby zdrowia MSWiA dla funkcjonariuszy służb nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i ich rodzin.

Na podstawie porozumienia minister ma także do 31 marca 2025 r. przedstawić projekt programu modernizacji na lata 2026-2029, który będzie uwzględniał realizację inwestycji budowlanych i remontów, zakupy sprzętu, wyposażenia i uzbrojenia oraz uposażenia. Nowy program modernizacji ma zostać ustanowiony 1 stycznia 2026 r.

Strażacy i policjanci chcą mieć też odprawy mieszkaniowe jak w wojsku. Średnia wysokość odprawy mieszkaniowej wypłaconej w 2023 r. żołnierzom przez Agencję Mienia Wojskowego wyniosła ponad 240 tys. zł; jest uzależniona m.in. od lat służby.

Zgodnie z ustawą o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP odprawa mieszkaniowa przysługuje żołnierzowi zawodowemu zwalnianemu z zawodowej służby wojskowej zamieszkałemu w kwaterze, który do dnia zwolnienia z zawodowej służby wojskowej nie otrzymał decyzji o przydziale lokalu mieszkalnego, o ile nabył prawo do emerytury wojskowej lub wojskowej renty inwalidzkiej. Odprawę mogą otrzymać również rodziny żołnierzy pełniących dobrowolną zasadniczą służbę wojskową albo terytorialną służbę wojskową, których śmierć pozostaje w związku ze służbą wojskową.

Przypomnijmy, że setki strażaków, policjantów, pracowników cywilnych policji i funkcjonariuszy Służby Celno–Skarbowej i Służby Więziennej 29 stycznia br. manifestowało przed wejściem do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Prym wiedli strażacy Państwowej Straży Pożarnej, reprezentujący komendy i związkowe organizacje NSZZ „S” z całego naszego regionu.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej