ZRG: Stypendyści „Solidarności” łączą pokolenia

Październikowe posiedzenie ZRG NSZZ „S” było okazją do przekazania dziedzictwa „Solidarności” i połączenia przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Osnową było bowiem podsumowanie XIX edycji Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Podczas zebrania ZRG wybrani stypendyści odczytywali jego członkom fragmenty swoich prac.

Od osiemnastej edycji, w związku z obchodami czterdziestolecia Związku, dodatkowym warunkiem ubiegania się o stypendium „S” jest załączenie wypowiedzi (wywiad, opowiadanie, wiersz) na temat „Moje spotkanie z NSZZ „Solidarność”.
Swoimi pracami (teksty publikujemy w 9 i 10 numerze „Magazynu Solidarność”) mogli pochwalić się tym razem stypendyści Kinga Kaczorowska i jej brat Piotr Kaczorowski z I LO w Starogardzie Gdańskim oraz Piotr Czerwiński, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Gdańsku, laureat wielu konkursów pianistycznych.
Teksty młodych stypendystów wysłuchane zostały z uwagą przez ludzi „Solidarności”.
Przypomnijmy, że te wyjątkowe stypendia w tym roku zostały wręczone podczas uroczystych obchodów 41 rocznicy zawarcia Porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” oraz 33 rocznicy strajków z sierpnia 1988 roku 31 sierpnia br. w Sali BHP dawnej Stoczni Gdańskiej.
Fundusz Stypendialny NSZZ „Solidarność” powstał przy Zarządzie Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w 2003 roku. Od jedenastu lat jest częścią działalności Pomorskiej Fundacji Edukacji i Pracy. Dotychczas na listę stypendystów wpisanych zostało 712 uczniów, co posłużyło rozwojowi ich talentów. Główne kryteria to uzdolnienia i osiągnięcia (sportowe, muzyczne, naukowe), bardzo dobra średnia ocen i wysoka ocena z zachowania, sytuacja rodziny, rekomendacja wychowawcy klasy, stowarzyszeń społecznych.

Wśród gości ZRG była Gabriela Noga, żona niezyjącego już działacza Związku z Kociewia Zygmunta Nogi, w 1980 r. członka Miejskiego Komitetu Założycielskiego Kociewie „S” w Starogardzie Gdańskim, represjonowanego w stanie wojennym.
4 października jednym z gości ZRG NSZZ „S” był też Wiktor Kamiński, dyrektor oddziału regionalnego Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku. Gość to nieprzypadkowy. NBP wspiera naszych stypendystów. Dyrektor Kamiński wręczył pamiątkowe monety kolekcjonerskie z wizerunkiem św. Jana Pawła II, które Narodowy Bank Polski wprowadził upamiętniając 100. rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II.
Dyrektor NBP był związany na początku lat 90 z Fundacją Gospodarczą NSZZ „S”, następnie współtworzył system SKOK, który miał swoje początki w kasach pożyczkowych w zakładach pracy i na plebaniach.
Darczyńcy, członkowie ZRG, reprezentujący organizacje związkowe wspierające fundusz stypendialny otrzymali pamiątkowe podziękowania.
Dodatkową atrakcją był koncert pianistyczny jednego ze stypendystów Czerwińskiego, który wykonał dwie etiudy skomponowane przez Fryderyka Chopina i Siergieja Rachmaninowa. Nic dziwnego więc, że Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG, mając na uwadze rozpoczęty właśnie w stolicy XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina (2–23 października br.) życzył stypendyście udziału w jego kolejnej odsłonie.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej