ZRG: spotkanie z prezydenckim ministrem, sytuacja w zakładach pracy i Złote Medale za Długoletnią Służbę
Medale za Długoletnią Służbę podczas posiedzenia Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” 2 grudnia br. otrzymało troje członków naszego Związku: Małgorzata Kuźma, Ryszard Kuźma i Zenon Rabiega. Wręczył je Andrzej Dera, minister z Kancelarii Prezydenta RP, w asyście Krzysztofa Dośli, przewodniczącego ZRG NSZZ „S”.
Zdjęcia: Artur Górski
Medal za Długoletnią Służbę, ustanowiony w 1938 r., przyznawany jest za wzorowe, sumienne wykonywanie obowiązków, wynikających z pracy zawodowej.
– Medale za Długoletnią Służbę to są wyjątkowe medale. To nie jest medal za staż pracy. Nie wystarczy pracować, trzeba być wzorowym, sumiennym pracownikiem i mieć uznanie u tych, z którymi się pracuje – mówił minister Andrzej Dera i podkreślał, że doświadczeni, sumienni pracownicy są „ostoją każdej firmy”.
– To są osoby, które mają duże doświadczenie, które potrafią swoją postawą, działalnością i służbą pokazywać innym, że warto. Ci młodzi, którzy przychodzą – bo zawsze jest sztafeta pokoleń – mają się od kogo uczyć. Jest bardzo ważne, żeby uczyć się od najlepszych, od tych, którzy są wzorem i są pracownikami, z których bierze się przykład. Bo jak się buduje na dobrych wzorcach, to potem dochodzi się do dobrych rezultatów – podkreślił minister.
Wizyta ministra Dery była dlań okazją do podzielenia się spostrzeżeniami nt. sytuacji politycznej i gospodarczej oraz do odpowiedzi na pytania związkowych liderów. Twierdził, że strona liberalna stawia na pierwszym miejscu pieniądz, a opozycyjna doń, w domyśle solidarna – człowieka.
– Zwalnianie pracowników i łamanie praw pracowniczych powoduje, że powinniśmy zastanowić się co do kierunku, w jakim zmierza nasz kraj. Celem kluczowym jest domknięcie systemu obecnej władzy. By tak się stało musi być wybrany prezydent posuszny obecnej formacji. Możemy ten proceder demokratycznie powstrzymać, nie licząc na Unię Europejską. Ta bowiem nie użyje instrumentów by powstrzymać rządzących. To hipokryzja. Taka jest polityka. Musimy zrobić wszystko by w maju 2025 ochronić Polskę. Będzie to kampania najtrudniejsza z trudnych. Trzeba mieć wiarę, że nasz kandydat wygra, tak jak decydująca była wiara w wygraną Andrzeja Dudy w 2015 roku – uważa minister Dera, jednak nazwiska preferowanego kandydata nie wymienił. Czeka nas bowiem do maja 2025 r. wiele zwrotów akcji.
2 grudnia br. zostali wybrani podczas obrad dwaj nowi członkowie prezydium ZRG. To Marek Dzięcielski, członek KK NSZZ „S” i przewodniczący KP NSZZ „S” Pracowników Poczty Polskiej w Gdańsku oraz Jacek Prętki, przewodniczący Regionalnej Sekcji Kolejarzy NSZZ „S” oraz członek Rady Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.
Związkowy lider z Poczty Polskiej S.A. przedstawił sytuację w spólce, która, jak się wydaje zmieniła tzw. Program Dobrowolnych Odejść. Jak informowaliśmy pracodawca tej Spółki Skarbu Państwa miał objąć nim 9300 pracowników, ale teraz liczba ta spadła do 500, a 700 jest w kolejce do zwonienia. W ramach PDO zatrudnieni mieliby otrzymać 12-krotność wynagrodzenia. Czy jednak liczba 9,3 tys. pracowników jest aktualna, czy „zawisła w powietrzu”? Czy zwolnienia mają odbywać się „na raty”?
NSZZ „Solidarność” wniósł do Państwowej Inspekcji Pracy zawiadomienie i poprosił o kontrolę w Poczcie Polskiej. Chodzi o zbadanie, czy doszło do naruszenia przepisów ustawy o rozwiązywaniu stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników oraz dyskryminacji zatrudnionych.
Sytaucji nie ułatwia fakt odwołania 29 listopada br. z zajmowanego stanowiska wicerministra aktywów państwowych Jacka Bartmińskiego (Polska 2050), który nadzorował m.in. Pocztę Polską S.A.
Przypomnijmy, że w referendum strajkowym, w którym wzięło udział 33 tys. pracowników, 96,43 proc. opowiedziało się za strajkiem. (Na marginesie: Poczta Polska zaczęła sprzedawać bilety na przejazdy autobusowe, a podróże można zarezerwować w 444 placówkach).
Podczas obrad ZRG Wojciech Książek, prezes Pomorskiej Fundacji Edukacji i Pracy w imieniu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” zwrócił się do organizacji związkowych i indywidualnych członków naszego Związku o donacje, a przede wszystkim o pamiętanie, że 1,5 proc. od podatku można przeznaczyć na Fundusz Stypendialny NSZZ „S”. Fundacja została powołana przez nasz Region przy współudziale Związku Pracodawców – Forum Okrętowe m. in. w celu pozyskiwania pieniędzy na Fundusz Stypendialny dla dzieci i młodzieży ale także na organizację szkoleń. Fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego, co pozwala na pozyskiwanie środków finansowych z odpisów od podatku PIT.
Był też akcent przedświąteczny – zorganizowany tego dnia z inicjatywy Pomorskiej Fundacji Edukacji i Pracy kiermasz, z którego dochód zasili Fundusz Stypendialny NSZZ „S”.