ZRG: przygotowania do czerwcowego WZD i echa wyborów prezydenckich

2 czerwca br. członkowie ZRG NSZZ „S” oklaskami przyjęli wynik niedzielnych wyborów i fakt, że popierany m.in. przez NSZZ Solidarność Karol Nawrocki, prezes IPN, wygrał, uzyskawszy 50,89 proc. głosów.

Karol Nawrocki, startując jako kandydat obywatelski, bezpartyjny, z poparciem PiS podpisał w lutym br. z przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „S” Piotrem Dudą umowę programową, w której zobowiązał się m.in., że jeśli zostanie prezydentem RP, nie dopuści do podwyższenia wieku emerytalnego, nie zniesie ograniczenia handlu w niedziele, będzie prowadził politykę utrzymania rosnącej płacy minimalnej, ochrony miejsc pracy i wsparcia polskiej gospodarki oraz podejmie działania „hamujące negatywne skutki wynikające z polityki Europejskiego Zielonego Ładu”, w tym złoży wniosek do Senatu o przeprowadzenie referendum o „implementacji założeń polityki klimatycznej UE”.  

Być może pierwszą okazją o dopytanie prezydenta elekta o kalendarz realizacji tych zobowiązań będzie czerwcowe WZD naszego Regionu. Karol Nawrocki został na nie zaproszony jeszcze przed drugą turą wyborów i ogłoszeniem wyników. Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S” w poniedziałek rano, po komunikacie PKW, przesłał prezydentowi elektowi gratulacje wyborczego sukcesu.

Przygotowania do zwołanego na 12 czerwca br. Walnego Zebrania Delegatów Regionu Gdańskiego, przypadające w połowie kadencji, zdominowało poniedziałkowe obrady ZRG. Wśród gości WZD mają być Piotr Duda, przewodniczący Krajówki jej były przewodniczący Janusz Śniadek i okręgowy inspektor pracy Piotr Prokopowicz.

Zjazd rozpocznie się o godz. 8 mszą świętą w intencji Ojczyzny i Związku, odprawioną w bazylice pw. św. Brygidy. Robocze obrady w historycznej Sali BHP zaczną się od godz. 10 zbiorczą informacją o pracy ZRG, jego biur i działów oraz oddziałów Związku w Regionie. W trakcie obrad ZRG Krzysztof Dośla omówił najważniejsze aspekty sprawozdania. Jest ono obszerne, liczące 75 stron. Każdy z członków ZRG otrzymał je wcześniej więc zostało pozytywnie przegłosowane i zostanie zaprezentowane pod obrady delegatów na WZD. Obradom będzie też towarzyszyła wyjątkowa loteria, a dochód z niej zostanie przeznaczony na Fundację „Solidarni Dzieciom i Seniorom” i zasili solidarnościowy fundusz stypendialny.

Krzysztof Dośla podziękował wszystkim członkom ZRG, kierownikom oddziałów i związkowym liderom z sekcji branżowych oraz pracownikom biura ZRG i poszczególnych działów za pracę na rzecz Związku.

Wśród dokumentów przygotowywanych na WZD jest też stanowisko wobec prób manipulowania historią najnowszą i terminologią związaną z tragedią Grudnia ’70 (pojawia się zabieg semantyczny i określenie zbrodni z 1970 r. „rewoltą grudniową”) oraz w sprawie przygotowywanej nowelizacji ustawy – prawo oświatowe w kontekście nauczania religii. Bożena Brauer, przewodnicząca Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku poinformowała o stanowisku oświatowej „S” wobec prób marginalizacji nauki religii. Od 1 września br. religia lub etyka będą się odbywać w wymiarze jednej godziny tygodniowo, bezpośrednio przed obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi ucznia lub bezpośrednio po nich. Związek stoi na stanowisku, że zarówno nie jedna ale dwie lekcje religii lub etyki powinny być obowiązkowe. Posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” 27 i 28 maja br. wypracowało stanowiska wobec najnowszych propozycji legislacyjnych i działań Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Rada KSOiW wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec zmian zagrażających stabilności, jakości oraz ideowej spójności polskiego systemu edukacji m.in. ograniczanie lekcji religii w szkołach – podkreślono, że zmniejszenie wymiaru godzin nauczania religii zagraża zatrudnieniu katechetów i narusza prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Oświatowa „S” sprzeciwia się powołaniu Rzecznika Praw Ucznia jako odrębnej instytucji – kompetencje w tym zakresie posiada Rzecznik Praw Dziecka, a tworzenie nowej instytucji to nieuzasadniona ingerencja w autonomię szkoły.

Z kolei Karol Guzikiewicz, lider stoczniowej „S” proponował by już teraz wspólnie z prezydentem elektem przygotować się do odrzucenia tzw. Europejskiego Zielonego Ładu.

Prezentując stanowisko WRDS w Gdańsku na temat sytuacji w Poczcie Polskiej S.A. członek prezydium ZRG Marek Dzięcielski przekazał, że Rada przyjęła je wraz z zapisami broniącymi pracowników oraz pozycji tej państwowej spółki strategicznej na rynku usług. Członkowie ZRG zapoznali się też z informacjami o przebiegu i postulatach dwóch manifestacji w stolicy – z 21 maja br. hutników, obawiających się zapaści przemysłu stalowego oraz z 28 maja br. pracowników i funkcjonariuszy KAS. Przedstawił je Aleksander Kozicki, sekretarz ZRG.

Protestujący pracownicy służb skarbowych mieli trzy postulaty. Pierwszy dotyczył przedstawienia przez ministra finansów związkom zawodowym do uzgodnienia założeń programu modernizacji KAS na lata 2026-2029. Strona społeczna domaga się, aby w tym programie były uwzględnione środki na podwyżki wynagrodzeń zasadniczych oraz dodatków motywacyjnych. Drugi postulat dotyczył wprowadzenia świadczenia mieszkaniowego dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Trzeci postulat mówi o konieczności wprowadzenia dodatkowego świadczenia za wieloletnią pracę w KAS.  W obu manifestacjach uczestniczyli przedstawiciele gdańskiej „Solidarności”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej