ZRG o sytuacji w zakładach pracy i propozycjach zmian w statucie
Posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S” 3 marca br. oprócz informacji o sytuacji w zakładach pracy było też poświęcone przygotowywanym zmianom w statucie naszego Związku, zmianom w ordynacji wyborczej oraz sposobie pobierania składek, przynależności związkowej itp. Przedstawił je Marek Dzięcielski, który wraz z Markiem Mrozkowiakiem pracuje w komisji statutowej.








Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” podczas jego XXXI sesji zlecił przygotowanie propozycji zmian regionom. Będą one przedmiotem obrad KZD zwołanego na 24 i 25 kwietnia br. w Kołobrzegu. Członkowie ZRG przyjęli też związkowy budżet na ten rok.
Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG podziękował wszystkim organizacjom i członkom związku za udział w manifestacji 7 lutego br. na placu przy Sali BHP dawnej Stoczni Gdańskiej. Tego dnia w Europejskim Centrum Solidarności obradowali komisarze Komisji Europejskiej z jej przewodniczącą Ursulą von der Leyen z premierem Donaldem Tuskiem i polskimi ministrami. Dla nas, dla NSZZ „Solidarność” była to dobra okazja, by głośno zwrócić uwagę Komisji Europejskiej na zagrożenia wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu. Przecież wysokie ceny energii, dodatkowe podatki, likwidacja miejsc pracy i spadek konkurencyjności naszej gospodarki dotyczą każdego z nas.
– Nasz region po raz kolejny udowodnił frekwencją, że sprawy istotne nie są nam obojętne. Dziękuję wszystkim za udział, tym bardziej, że dotarcie na plac nie było łatwe przez ustawione dookoła barierki i zamknięcie „wartowni” przy bramie numer 2. Składając kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców czuliśmy się jak gdyby przeniesieni do 1987 roku. Wówczas plac i pomnik też otaczał kordon, tyle, że milicji, działaczy partyjnych i oficerów po cywilnemu. Ściągnięto tak znaczące siły, łącznie ze śmigłowcem, że był to pokaz i manifestacja siły. Tym większe słowa podziękowania należą się stoczniowcom i kolegom ze Śląska za pilnowanie porządku i nie dopuszczenie do jakiejkolwiek prowokacji – mówił Krzysztof Dośla.
Krzysztof Pałasz, przewodniczący KZ NSZZ „S” w Baltic Hub Container Terminal Sp. z o.o. (dawne DCT), w którym do „S” należy 460 pracowników poinformował członków ZRG o wynegocjowaniu wzrostu wynagrodzeń na poziomie 10 procent oraz o odniwionym układzie zbiorowym pracy (więcej na ten temat w marcowym „Magazynie Solidarność”).
Z kolei Jacek Prętki z kolejarskiej „S” przedstawił sytuację w Grupie Cargo – do końca kwietnia br. jeśli wierzyć zapewnieniom zarządu – mają być uregulowane należności wobec pracowników, w tym te wynikające z przejścia na emeryturę. Przypomnijmy, że zarządca masy sanacyjnej PKP Cargo S.A. złożył 26 lutego br. do sądu wniosek o przedłużenie do 30 czerwca br. terminu na sporządzenie planu restrukturyzacyjnego spółki, czyli okazuje się, że sporządzenie dokumentu do 28 lutego 2025 r. nie jest możliwe, a zwolnienia już miały miejsce.
Członkowie ZRG zapoznali się też z sytuacją bieżącą w Poczcie Polskiej S.A. oraz w portach gdańskiego Wybrzeża. W gdańskiej, państwowej (na szczęście pozostała w naszych rękach) spółce przeładunkowej Port Gdański Eksploatcja SA, jak poinformował lider tamtejszej portowej „Solidarności” Piotr Ratkowski – moce przeładunkowe spółki zwiększyły się. W Port Gdański Eksploatacja pracują od ub.r. dwa nowe samojezdne żurawie Liebherr LHM 280, które zwiększyły ratę przeładunkową spółki. To kolejna inwestycja w urządzenia przeładunkowe. Wcześniej (2022-24) zaczęły tam pracę także trzy żurawie Liebherr LHM 550.
W tym roku, tak jak w poprzednim, po raz drugi przejdzie ulicami Gdańska związkowa Droga Krzyżowa. Drewniany krzyż towarzyszył ludziom pracy z NSZZ „Solidarność” w piątek 4 kwietnia br. Tego dnia o godz. 15.00 zostanie odprawione nabożeństwo w bazylice św. Brygidy, a następnie związkowcy i sympatycy NSZZ „S” wejdą na swoją Drogę Krzyżową – aby przez plac Solidarności (omijając tym razem Górę Gradową) i ulicę Kartuską dotrzeć do kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu (Emaus). Trasa Drogi Krzyżowej w kilku punktach zbiegnie się z miejscami, które wiążą się z tragicznym Grudniem ’70 i stanem wojennym.
Anna Kocik z Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S” i Krzysztof Dośla zaapelowali do związkowców o przekazanie 1,5 proc. z podatku PIT na Fundusz stypendialny NSZZ „Solidarność”. Dzięki Państwa indywidualnej decyzji pieniądze z 1,5 proc. podatku wzbogacą fundusz stypendialny i jak co roku uda się wesprzeć materialnie kilkudziesięciu uzdolnionych uczniów, którzy podzielą się z nami swoimi pracami nt. NSZZ „Solidarność”. Aby tego dokonać należy w rocznym rozliczeniu PIT podać nr KRS: 0000337122 Fundacja „Solidarni Dzieciom i Seniorom” (do niedawna „Pomorska Fundacja Edukacji i Pracy”).