Rośnie produkcja – w lipcu br. o 0,9 proc. rok do roku

Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 0,9 proc. licząc r/r w lipcu 2020 r. – podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym, w Polsce produkcja wzrosła o 6,3 proc. w lipcu br. (m/m). W Europie “na plusie” jest też Irlandia i Litwa.

Główny Urząd Statystyczny informował wcześniej, że produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 1,1 proc. r/r w lipcu 2020 r. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, wg metody GUS, w lipcu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,2 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 6,2 proc. wyższym w porównaniu z czerwcem br.

Wg Eurostatu w całej Unii Europejskiej produkcja przemysłowa w lipcu br. wzrosła o 4,1 proc. w porównaniu z czerwcem br. i spadła o 7,3 proc. w ujęciu rocznym. Produkcja przemysłowa w strefie euro wyrównana sezonowo wzrosła o 4,1 m/m w lipcu 2020 r., podał Eurostat. W całej UE produkcja wzrosła również o 4,1 proc. w tym ujęciu.
Dane za I i II kwartał 2020 r. wskazują, że z naszą dynamiką i z wartością PKB zajęliśmy, i to w kryzysowym czasie, w Europie 8 miejsce na 31 państw oraz 17 miejsce na świecie. Niskie stopy procentowe hamują koszty obsługi długu. Ale i tak wynoszą one niebanalne 37-38 miliardów złotych.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej