Zmiany w “mieszkaniówce”. Służba Więzienna dzisiaj zaprotestuje przed resortem finansów

Dzisiaj o godz. 12.00 przed siedzibą Ministerstwa Finansów w Warszawie rozpocznie się protest funkcjonariuszy Służby Więziennej zorganizowany przez NSZZ “Solidarność”. Związkowcy nie zgadzają się na obniżenie wysokości świadczenia mieszkaniowego.

– NSZZ “Solidarność” zabiegała o dodatek mieszkaniowy dla Służby Więziennej od listopada 2024 roku, kiedy manifestowaliśmy przed siedzibą Rady Dialogu Społecznego w Warszawie. Ostatecznie przyznano nam świadczenie pod koniec 2025 roku, a teraz po kilku miesiącach okazuje się, że nasze rozwiązania nie pasują Ministerstwu Finansów – powiedział Andrzej Kołodziejski, przewodniczący „S” w Służbie Więziennej tysolowi.pl

Na 10 czerwca br. planowana jest manifestacją pracowników więziennictwa w Warszawie w sprawie dodatku mieszkaniowego dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. Manifestację przed siedzibą Ministerstwa Finansów w Warszawie rozpocznie się o godzinie 12:00.

Trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie świadczenia mieszkaniowego przysługującego funkcjonariuszom tej formacji. „Celem proponowanych zmian jest zbliżenie wysokości świadczeń mieszkaniowych funkcjonariuszy Służby Więziennej i Policji pełniących służbę w tych samych miejscowościach” – napisano w komunikacie.

Zdaniem “Solidarności” zmiany będą oznaczać obniżkę świadczenia dla więzienników średnio o około 300 zł miesięcznie. Zapowiedź zmian w wysokości dodatku mieszkaniowego wywołała sprzeciw Solidarności Służby Więziennej. W ocenie związkowców zmiany w „mieszkaniówce” mogą dotknąć około 16 tysięcy funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Świadczenie mieszkaniowe dla funkcjonariuszy Służby Więziennej wynosi od 900 do 1800 zł, w zależności od miejsca pełnienia służby. Najwięcej otrzymują osoby wykonujące obowiązki w stolicy. Dodatek wypłacany jest co miesiąc wszystkim funkcjonariuszom, bez względu na staż pracy. Przepisy weszły w życie w grudniu 2025 roku, a świadczenie zostało wypłacone z wyrównaniem od lipca.

Rada Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „S” sprzeciwia się projektowi nowelizacji rozporządzenia o świadczeniu mieszkaniowym dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. Stanowisko związkowców wobec nowelizacji rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości o wysokości świadczenia mieszkaniowego zostało przesłane premierowi Tuskowi, odpowiedzialnym ministrom i szefom klubów parlamentarnych.

Związkowcy zarzucają Ministerstwu Finansów i Ministerstwu Sprawiedliwości złamanie ustaleń, ponieważ zmiany oznaczają cięcia bez wprowadzania innych, korzystnych rozwiązań znanych z policji czy straży pożarne.

Na Pomorzu SW pracuje m.in. w zakładach karnych i aresztach w Sztumie, Czarnem, Malborku, Kwidzynie, Gdańsku, Wejherowie, Chojnicach. Służba Więzienna podlega Ministerstwu Sprawiedliwości.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej