Zmarł Józef Przybylski, sygnatariusz Porozumień sierpniowych

Józef Przybylski / Wikimedia Commons

W sobotę 5 czerwca br. zmarł w szpitalu Józef Przybylski, działacz opozycji demokratycznej i NSZZ „Solidarność”, jeden z sygnatariuszy Porozumień sierpniowych z 1980 roku. Miał 78 lat. To m.in. on przeprowadził spektakularną akcję rozwinięcia za bramką ogromnego biało-czerwonego transparentu „Solidarność” w Barcelonie w lipcu 1982 roku podczas meczu Polska – ZSRS.

Józef Przybylski, urodził się 2 stycznia 1943 r. w Firleju na Lubelszczyźnie. W 1961 roku w Gdańsku ukończył ZSZ PKP. Pracował m.in. jako radiooperator w jednostce wojskowej w Jelitkowie, jako ślusarz-spawacz w Spółdzielni Pracy Budowy Kotłów w Rumi, w przedsiębiorstwie Budimor w Gdańsku.

Józef Przybylski m.in. angażował się w pomoc dla represjonowanych po protestach z 1976 r. w Radomiu i Ursusie. Drukował i kolportował niezależne publikacje m.in. „Wolne Słowo” oraz „Raport o stanie Rzeczypospolitej i drogach wiodących do jej naprawy” wydane przez Konwersatorium Doświadczenie i Przyszłość. Współpracował z Wolnymi Związkami Zawodowymi. W sierpniu 1980 roku był jednym z organizatorów strajku sierpniowego w swoim zakładzie pracy, a następnie delegatem do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, gdzie pełnił funkcję członka prezydium. Jest jednym z sygnatariuszy Porozumień sierpniowych. Po strajkach do kwietnia 1981 r. był członkiem prezydium MKZ Gdańsk.

W latach 1981–2008 przebywał na emigracji w Belgii. Organizował przerzut wydawnictw emigracyjnych oraz komunikaty i publikacje przemycane w puszkach, odpowiednio przez niego preparowanych w belgijskiej fabryce konserw, gdzie był zatrudniony. Był autorem książek „Co zostało z naszych marzeń” i „Marzenia i rzeczywistość”.  

Posiadał poczucie sprawiedliwości, swoje poglądy wyrażał otwarcie, pozostając wierny swoim ideałom. Spektakularną akcją, w której brał udział (wraz z Pascalem Grześkowiakiem) było rozwinięcie na 60 minut ogromnego transparentu (15 m na 3 m) z napisem „Solidarności” w Barcelonie, na trybunach transmitowanego do kraju i do ZSRS meczu piłkarskiego Polska – ZSRR w czasie Mundialu 1982 r. „Le Monde” w swoim sportowym dodatku porównywał spotkanie do olimpijskiego finału waterpolo między ZSRS a Węgrami z 1956 roku, który miał miejsce po stłumieniu powstania węgierskiego.

Józef Przybylski był odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006).   

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej