Zmarł artysta Teatru Muzycznego w Gdyni Andrzej Popiel, człowiek “Solidarności”

Z ogromnym żalem przekazujemy smutną wiadomość o śmierci Andrzeja Popiela, związanego z NSZZ „S” aktora teatralnego i filmowego, bas-barytona, od 1974 roku członka zespołu Teatru Muzycznego w Gdyni. Zmarł w środę 19 lutego br. w Gdyni.

Na deskach Teatru Muzycznego stworzył szereg niezapomnianych ról m.in. Sindbada w ,,Przygodach Sindbada Żeglarza”, Pala w ,,Skowronku” (1976), Kirkeby’ego w ,,Promises, Promises”, Wawrzeńca w ,,Cudzie mniemanym, czyli Krakowiakach i Góralach”, Przewodniczącego w ,,Wielkim świecie”, Rabina w ,,Skrzypku na dachu” w inscenizacji Jerzego Gruzy.

Od 1980 roku był aktywny w NSZZ “Solidarność”. W stanie wojennym wspierał rodziny internowanych.  

We wspomnieniach powtarzał, że lata 80 były dla niego nadzieją, a grając w “Kolędzie-Nocce” (muzyka Wojciech Trzciński, libretto Ernest Bryll; premiera spektaklu odbyła się 18 grudnia 1980 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni; przedstawienie reżyserował Krzysztof Bukowski) czuł powiew zmian.

Był współtwórcą i wykonawcą Gdyńskiej Drogi Krzyżowej, mającej wieloletnią tradycję. Uczestniczył w grudniowych obchodach tragedii 1970 roku jako lektor.

Jego ojciec Kazimierz Popiel był inżynierem górnictwa, żołnierzem wojny obronnej 1939 roku.    

Andrzej Popiel w latach 1953–1958 uprawiał tenisa jako zawodnik KS Cracovia, jego trenerem był Krzysztof Herbst, a okazjonalnie Józef Hebda.  

W drugiej połowie lat 50. służył w wojskach lotniczych i wykonał 123 skoki na spadochronach.

 W Studenckiej Estradzie Rozrywkowej w Krakowie debiutował w 1955 roku, a następnie gościnnie wystąpił w początkach Piwnicy pod Baranami.  Występował w programach estradowych  zawodowych zespołów wojskowych, m.in. z Zespołem Estradowym Warszawskiego Okręgu Wojskowego Desant, z siedzibą w Krakowie.   

W 1974 roku związał się z Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie został przyjęty do zespołu przez Danutę Baduszkową. W latach 70. i 80. był obsadzany zazwyczaj w rolach pierwszoplanowych, od lat 90. w rolach drugoplanowych.  W latach 1981–1982 na zaproszenie Zbigniewa Marka Hassa prowadził dla słuchaczy Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni wykłady będące wstępem do rozważań o teatrze   

 Msza św. za spokój duszy ś.p. Andrzeja Popiela zostanie odprawiona przy urnie z prochami zmarłego w kościele parafialnym p.w. Świętej Rodziny (Gdynia, ul. Kołłątaja 40) w czwartek 27 lutego o godz. 10. Rodzina prosi, by zamiast kupować kwiaty, wrzucać datki do puszki w kościele na rzecz Gdyńskiego Hospicjum św. Wawrzyńca. Pogrzeb na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie w terminie późniejszym

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej