Zjazd związkowców internowanych w Kwidzynie – 13 i 14 sierpnia br.

14 sierpnia 2022 r. przypada 40 rocznica brutalnej pacyfikacji osadzonych w obozie internowania dla działaczy „Solidarności” w Kwidzynie.

Przyczyną pobicia kilkudziesięciu internowanych, z których dziewięciu trafiło do szpitala, w Ośrodku Odosobnienia w Kwidzynie 14 sierpnia 1982 r. było domaganie się przez nich możliwości odbycia widzeń z rodzinami według ustalonych zasad. Trwająca kilka godzin bestialska akcja była odpowiedzią na protest uwięzionych.

Skutkiem brutalnych działań milicji i służby więziennej były ciężkie obrażenia u internowanych związkowców. Sprawców nigdy nie osądzono. Za to internowani, dotkliwie pobici 14 sierpnia 1982 r., oskarżeni zostali przez Prokuraturę Wojewódzką w Elblągu o zorganizowanie buntu i o czynną napaść na funkcjonariuszy służby więziennej. 23 maja 1983 r. Sąd Wojewódzki w Elblągu, w imieniu PRL, skazał 6 internowanych na karę więzienia.

Zarząd Regionu Elbląskiego NSZZ „Solidarność” i Kwidzyńskie Stowarzyszenie Wspierania Samorządności organizują w dniach 13 i 14 sierpnia 2022 r. Zjazd Internowanych w Kwidzynie.

Prosimy osoby chcące wziąć udział w spotkaniu o zgłoszenie do biura  NSZZ „Solidarność” w Kwidzynie tel. 55 645 64 46, mail: solidarnosckwidzyn@wp.pl