Żelazny bastion polskości – polskie koleje w Wolnym Mieście Gdańsku

Zapraszamy na wyjątkową wystawę o historii polskich kolei w Wolnym Mieście Gdańsku. Jej otwarcie nastąpi 10 lutego br.  

Polskie Koleje Państwowe w Wolnym Mieście Gdańsku były czymś więcej niż tylko środkiem transportu – stanowiły symbol polskości, determinacji i walki o suwerenność w niezwykle trudnych czasach.

„Żelazny bastion polskości” to wystawa, która przeniesie nas w lata, gdy każda podróż koleją była krokiem ku utrzymaniu polskiej tożsamości w Gdańsku.

Wystawa organizowana jest z okazji 105. rocznicy powrotu Polski nad Bałtyk. To doskonały moment, by na nowo odkryć rolę polskich kolei w historii naszego kraju i regionu.

Autorką ekspozycji (unikatowe fotografie i dokumenty) jest Karolina Masłowska z  IPN o. Gdańsk.

To będzie opowieść o tym, jak kolej stała się „państwem w państwie”, utrzymując ducha polskości na tych ziemiach; Wyjątkowa okazja, by zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne Polaków związanych z koleją.

Otwarcie: 10 lutego 2025 r., godzina 10:30

Gdańsk, ul. Podwale Grodzkie 2 (plac przed Dworcem PKP Gdańsk Główny)

Kolejarze byli też sportowcami. Przypomnijmy, że w 1894 r. rozpoczyna swoją działalność Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, z którego to inicjatywy w 1926 powstaje boisko wraz z najpotrzebniejszymi urządzeniami sportowymi na terenie tak zwanego Polenhof przy Heeresanger Strasse (dziś Aleja Legionów), późniejsza siedziba Gedanii. 15 września 1922 r. dochodzi do powołania wielosekcyjnego polskiego klubu sportowego Gedania – sekcja piłkarska, od 1931 także lekkoatletyczna, kolarska, motorowa, hokejowa i bokserska. W latach 1934-1939 Gedania była zrzeszona w Deutscher Fußball-Bund i Gauliga Ostpreußen.

 W 1939 klub został zmuszony przez zdominowany przez NSDAP Senat WM Gdańska do zawieszenia działalności. Rozstrzelani zostali prezes Gedanii Henryk Kopecki oraz wiceprezesi Konrad Zdrojewski i Władysław Dębowski. Większość zawodników klubu trafiła do obozów koncentracyjnych. 

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej