Zasiłki opiekuńcze dla rodziców do 3 maja br.

W związku z zamknięciem z powodu koronawirusa placówek do których na co dzień uczęszczają dzieci, przedłużono okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na czas zamknięcia żłobków, przedszkoli, szkół, klubów dziecięcych i innych placówek do których uczęszczają dzieci, nie dłużej niż do 3 maja. Dotyczy to rodziców dzieci do 8 roku życia ale także opiekunów starszych dzieci niepełnosprawnych. Rodzice muszą być objęci ubezpieczeniem chorobowym. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe w przypadku pracujących na umowę o pracę, albo dobrowolne jak to jest przy umowie zlecenia lub własnej działalności gospodarczej. O świadczenie mogą się starać także rodzice dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz do 18 roku życia w przypadku orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zasiłek przysługuje też opiekunom dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Świadczenie dostaną również rodzice osób pełnoletnich niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki ponieważ została zamknięta z powodu koronawirusa.

Aby otrzymać zasiłek wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Natomiast prowadzący własną działalność lub osoby z nimi współpracujące powinny złożyć takie oświadczenie w ZUS. Można to zrobić poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), pocztą lub wrzucić do specjalnej skrzynki w placówce Zakładu. Osoby, które przed uchwaleniem nowych przepisów złożyły już oświadczenie na nowy okres nie muszą tego robić ponownie. Na jego podstawie otrzymają kolejny zasiłek.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Krzysztof Cieszyński
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego

Rzecznik regionalny ZUS dopytywany przez nas, jak się ma fakt wypłaty zasiłków do 3 maja z tym, że szkoły nie działają do 24 maja br. odparł, że „na ten moment taki jest zapis w rozporządzeniu Rady Ministrów, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie tworzy prawa tylko wykonuje obwiązujące przepisy”. Czekamy na dalsze informacje.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej