WZZ Wybrzeża. 42 rocznica powstania. IPN zaprasza on-line.

Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku,  w 42. rocznicę powstania WZZ Wybrzeża organizuje wydarzenia związane z tą rocznicą. Z powodu zagrożenia epidemicznego większość działań organizuje jest online. Poniżej linki.

IPN 29 kwietnia planował w Gdańsku uroczyste odsłonięcie trzech tablic upamiętniających działaczy WZZ: Alinę Pienkowską-Borusewicz (ul. Fitelberga 8), Magdalenę Modzelewską-Rybicką (al. Wojska Polskiego 20) oraz Jana Koziatka (ul. Leśny Stok 4). Z powodu zagrożenia epidemicznego uroczystość nie odbędzie się. Przygotowane przez OBUWiM upamiętnienia prezentujemy online;

29 kwietnia premiera prelekcji online poświęconej historii WZZ autorstwa dr. Arkadiusza Kazańskiego:

29 kwietnia wirtualna premiera publikacji IPN Gdańsk „Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża 1978–1980 w relacjach” (wydanie II rozszerzone). Koncepcja i opieka naukowa prof. Igor Hałagida, wstęp dr Piotr Brzeziński, opracowanie biogramów i relacji dr Arkadiusz Kazański. Broszurę można pobrać online.

Archiwum IPN Gdańsk 29 kwietnia na stronie oddziałowej prezentuje numery „Robotnika Wybrzeża” oraz unikalne zdjęcia dotyczące działalności WZZ wraz z komentarzem historycznym:

Prezentacja wystawy plenerowej IPN „W walce o lepszą przyszłość. Wolne Związki Zawodowe 1978-1980” – chodnik przed siedzibą IPN w Gdańsku (al. Grunwaldzka 216). Ekspozycja ukazuje historię utworzenia WZZ, a także sylwetki jej twórców, działaczy i współpracowników. Jej autorami są pracownicy Archiwum IPN w Gdańsku: Karol Lisiecki i Dariusz Mańkowski:

Szczegółowa informacja o pozostałych działaniach IPN Gdańsk znajduje się tutaj.

Jan Hlebowicz, asystent prasowy