Wyższe bezrobocie, ale i więcej ofert

Po przeszło półrocznej hossie w Pomorskiem, związanej z wyjątkowo niskim poziomem bezrobocia w zeszłym roku, szacunkowa stopa bezrobocia w styczniu obecnego roku wzrosła aż o 0,4 pkt. proc. Aktualnie to wynik 4,8 %, przy czym w porównaniu ze styczniem zeszłego roku jest on i tak niższy o 0,4 pkt. proc., informuje Pomorskie Obserwatorium Rynku Pracy.

Województwo pomorskie według szacunkowych danych w styczniu bieżącego roku zajmuje 5 miejsce  w kraju pod względem najniższej stopy bezrobocia. Lepsze wyniki uzyskały tylko województwa: wielkopolskie (3,1%), śląskie (3,8%), małopolskie (4,3%) i mazowieckie (4,6%).

W odniesieniu do grudnia 2019 roku nastąpił wzrost liczby zarejestrowanych  bezrobotnych o 7,9% (tj. o 3,3 tys. osób). Obecnie ich liczba utrzymuje się na poziomie 45,1 tys. To aż o 4,0 tys. osób mniej niż w styczniu zeszłego roku. Wzrost liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich powiatach województwa.

Szacuje się również, że liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców do pomorskich urzędów pracy wyniosła 8,4 tys. W porównaniu z poprzednim miesiącem to wzrost o 2,6 tys. ofert (tj. o 44,1%).

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej