Wywieś flagę 14 kwietnia. Dzisiaj Święto Chrztu Polski

– Rok temu, w kwietniu, w Dzienniku Ustaw została ogłoszona ustawa „Święto Chrztu Polski”. Na jej mocy jest to święto państwowe obchodzone 14 kwietnia – przypomina inicjator całego przedsięwzięcia i prezes fundacji Słowo Jan Klawiter, działacz katolicki i narodowy (Prawica Rzeczypospolitej), były poseł i były burmistrz Rumi. 

Chrześcijaństwo zaistniało na ziemiach polskich w X wieku za sprawą Mieszka, księcia Polan i jego zaślubin z księżniczką czeską Dobrawą. najpewniej w Wielką Sobotę podszedł książę Mieszko do chrzcielnicy .

XI-wieczny tekst Thietmara z Merseburga daty nie wspomina, ale zapisuje: “natychmiast w ślad za głową i swoim umiłowanym władcą poszły ułomne dotąd członki spośród ludu i w szatę godową przyodziane, w poczet synów Chrystusowych zostały zaliczone. Ich pierwszy biskup Jordan ciężką miał z nimi pracę, zanim, niezmordowany w wysiłkach, nakłonił ich słowem i czynem do uprawiania winnicy Pańskiej”.

Za najstarszy zapis wzmianki o dacie chrztu uważa się wpis w Roczniku dawnym z XII wieku: w roku 966 Dobrawa przybyła do Mieszka, a ten w roku 967 (najpewniej jednak 966) przyjął chrzest: DCCCCLXVI Dubrovka venit ad Miskonem; DCCCCLXVII Mysco dux baptizatur.

Pewnym jest, że na chrześcijańskiej osnowie on i Bolesław Chrobry zbudowali państwo polskie. Znaleźliśmy się w kręgu kultury łacińskiej.

Na podstawie badań historycznych, data 14 kwietnia jest uznana jako dzień narodzin państwa polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu.

– Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, która rozpoczęła chrystianizację naszej Ojczyzny i dała początek naszej państwowości – zaznacza Jan Klawiter. 

Święto to obchodzimy w Polsce dopiero po raz drugi i z tego względu nie jest ono powszechnie przyjęte. Fundacja Słowo, która prowadzi akcję upowszechniającą Święto Chrztu Polski i przygotowała na tę okazję specjalny plakat z hasłem „Wywieś flagę!” zwraca się z prośbą o propagowanie tego wydarzenia.

– Upowszechniajmy to święto wśród rodzin, przyjaciół i znajomych. Zachęcajmy do zapoznawania się z artykułami dotyczącymi tego wielkiego wydarzenia i jego znaczenia dla naszej Ojczyzny na przestrzeni dziejów, zarówno w wymiarze religijnym, narodowym, jak i osobistym – dodaje Jan Klawiter. 

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej