Wystawa w Sali BHP: Kanał przez mierzeję – malarstwo marynistyczne  

Gdzie jak nie na polskim Wybrzeżu, na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, ulokować wystawę malarstwa marynistycznego? Głównym jej akcentem jest motyw przekopu Mierzei Wiślanej.

Wystawa prac mająca za temat kanał przez mierzeję (w nieco innym zestawieniu obrazów) była prezentowana w Nowym Dworze Mazowieckim, w elbląskim ratuszu i w Forcie Wola w stolicy. W Sali BHP będzie wystawionych 12. Kanał przez Mierzeję Wiślana to wydarzenie; gospodarcze, polityczne, społeczne i architektoniczne.   

Wystawie głównej będą towarzyszyły wystawy towarzyszące,  w tym malarska cztery obrazy przedstawiające okręty, powstała na 100–lecie Marynarki Wojennej autorstwa Marka Koguta, aktywisty Towarzystwa Miłośników Gdyni. Z tego środowiska będzie prezentowanych łącznie 7 obrazów.

Trzecia odsłona wystawy w Sali BHP to premierowa „Łeba, Rowy – a la Pechstein” na 100–lecie polskiej marynistyki. Składają się na nią prace artysty malarza Maxa Pechsteina, który w Łebie spędził lata 1920–45. Wystawa to obrazy marynistyczne malowane w ekspresjonistycznym stylu Pechsteina.  

Kolejna odsłona wystawy to 10 obrazów z plenerów „M jak Morze” w Ustce. Sam kurort ma długa historię malarstwa marynistycznego.  

 W sali BHP będzie prezentowany też obraz Anastasji Fietysowej i plakat poświęcone ofiarom ewakuacji z Kurlandii i Prus o kryptonimie „Hannibal” z 1945 r.  

Prezentuje się także w sali BHP gdańska grupa „Mal Foto Art” i jej szefowa Barbara Wypustek  z seria “Piaski (plaże) świata”. Są to obrazy malowane akrylem z wykorzystaniem piasku. 

Wystawa w Sali BHP zorganizowana została dzięki staraniom Stowarzyszenia Marynistów Polskich i przychylności gospodarza Sali BHP – NSZZ „Solidarność”.

Otwarcie oficjalne wystawy w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej 20 i 22 kwietnia br., o godz. 16. Wystawa marynistyczna zaplanowana jest na dwa miesiące.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej