Wystawa „TU rodziła się Solidarność”

Kilkadziesiąt plansz wystawy zorganizowanej przez IPN „TU rodziła się Solidarność” stanęło 31 sierpnia br. na placu Solidarności w Gdańsku.

Na placu Solidarności w Gdańsku 31 sierpnia o godz. 13.30 odbędzie się prezentacja wystawy plenerowej IPN „TU rodziła się Solidarność”. Uroczystego otwarcia dokona prezes IPN dr Karol Nawrocki. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 29 października br.

Przypomnijmy, że 1 lipca 2020 r., dokładnie w 40 rocznicę rozpoczęcia strajków w 1980 r. (na Lubelszczyźnie), zwanych „sierpniowymi”, Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował obchody 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.

Wprowadzenie przez władze PRL podwyżki cen na artykuły spożywcze 1 lipca 1980 r., wywołało falę krótkich, spontanicznych, niekiedy kilkugodzinnych strajków. W lipcu największy zasięg przybrały na Lubelszczyźnie. Władze spełniały lokalne postulaty robotników, ale protesty obejmowały kolejne ośrodki. W połowie sierpnia zastrajkowała Stocznia Gdańska. Powstały w stoczni 16 sierpnia 1980 r. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy ogłosił 21 postulatów, wśród nich żądanie wolnych związków zawodowych – co zdobyło poparcie w setkach zakładów pracy w całej Polsce. Następnie stanął Szczecin i Górny Śląsk. Dni ekipy Edwarda Gierka były policzone. Rozpoczęło się 16 miesięcy względnej, jak na blok wschodni, wolności.  

Z tej okazji rozpoczął ekspozycję cyklu wystaw „TU rodziła się Solidarność”, które przypominają o powstawaniu tego wolnościowego ruchu nie tylko w wielkich miastach, ale także w małych miejscowościach, które nigdy nie pojawiły się w czołówkach medialnych.

Ekspozycja składa się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. W 2020 roku wystawa eksponowana była w 58 miastach.  

26 marca 2021 roku, w 16 miastach w Polsce, rozpoczęła się druga odsłona wystawy „TU rodziła się Solidarność”. W kolejnych miesiącach IPN prezentował ekspozycję w następnych miejscowościach.

fot. IPN

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej