Wystawa „Tu rodziła się Solidarność” w Tczewie otwarta

W Tczewie otwarto niezwykłą wystawę pod tytułem „Tu rodziła się Solidarność”. Na bulwarze nadwiślańskim można oglądać plansze, bezpośrednio nawiązujące do strajku w Fabryce Przekładni Samochodowych „Polmo”, który wybuchł 2 lipca 1980 roku – informuje „Radio Gdańsk”.

Fot. IPN/RadioGdansk.pl

Wystawa jest połączona z obchodami 40 rocznicy narodzin „Solidarności”, a kolejne jej odsłony, jak informuje radio, planowane są w mniejszych miejscowościach, by położyć nacisk na lokalne wydarzenia, które doprowadziły do podpisania porozumień sierpniowych. 

– Sierpień 1980 roku, nie byłby możliwy bez Tczewa, bez zakładów „Polmo”. Poprzez tę wystawę chciałem pokazać, że „Solidarność” składała się także z mniejszych ośrodków i bardzo konkretnych, choć dziś być może nieco zapomnianych bohaterów. Ich sylwetki starałem się na tej ekspozycji uchwycić – powiedział w Tczewie współautor wystawy dr Arkadiusz Kazański.

Lokalne ekspozycje pod wspólnym hasłem „Tu rodziła się Solidarność” zostaną otwarte przez IPN w 53 miejscach w Polsce. Razem stworzą „Biało-czerwony szlak”.

Fot. ipn.gov.pl

Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, zaznaczył podczas uroczystości w Tczewie, że dzisiejszą wolną i niepodległą Polskę zawdzięczamy milionom Polek i Polaków, którzy „40 lat temu postanowili podnieść się z kolan”.  

– Oczywiście impulsem do tego była wizyta papieża Jana Pawła II, bo to właśnie wtedy, w 1979 roku, po raz pierwszy mieliśmy okazję „się policzyć”, zobaczyć, że myślących podobnie jest w naszej ojczyźnie bardzo wielu. Rok 1980 dzięki tamtej wizycie Ojca Świętego i dzięki wypowiedzianym wówczas słowom, był już łatwiejszy – powiedział przewodniczący

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej