Wystawa „Droga ku wolności” w Sali BHP

Wystawa „Droga ku wolności” trafiła do Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Obecnie możliwe jest zwiedzanie online. Po zniesieniu koronawirusowych obostrzeń będzie ona dostępna dla wszystkich, którzy odwiedzą to historyczne miejsce.
Przygotowana przez „Tygodnik Solidarność” wystawa to plastyczne przedstawienie drogi ku wolności w XX wieku, w tym kolejnych „polskich miesięcy” – poznańskiego Czerwca 1956 r., protestów w marcu 1968 r., na Wybrzeżu w 1970 r., w Radomiu, Ursusie, Płocku i innych miastach w 1976 r. Jest wątek podziemnej opozycji, która podjęła działania mające na celu przywrócenie demokracji.

Punktem przełomowym była pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, gdy w 1979 r., demonstrując „milczącą niezgodę”, Polacy mieli okazję zmierzyć swój potencjał. Obudzony przez Jana Pawła II duch polskiej niepodległości eksplodował podczas strajków w Stoczni Gdańskiej w 1980 r., rozlewając się na cały kraj.

Władza, wprowadzając 13 grudnia 1981 r. stan wojenny, usiłowała zdławić Solidarność, jednak raz przebudzony naród nie został pokonany. To działania Solidarności jako pierwsze potrząsnęły żelazną kurtyną, dzielącą wolny świat zachodni od zniewolonej Europy Środkowo-Wschodniej.

Opowiadając historię Solidarności, nie można pominąć sylwetek duchowych liderów, jak bł. ks. Jerzy Popiełuszko i wielu innych, którzy stali się kompasem moralnym dla narodu polskiego. Potęgę Solidarności stworzyli szarzy ludzie poświęcający się dla ojczyzny – od Szczecina do Rzeszowa, od Suwałk po Wałbrzych.

To Solidarność jest najlepiej rozpoznawaną polską marką na świecie. Dlatego wystawa przygotowana jest w lekkiej, komiksowej formie.
Plansze zostały stworzone przez rysownika Krzysztofa Bryneckiego, projektanta licznych okładek „Tygodnika Solidarność”. Autorem scenariusza jest dziennikarz „Tygodnika Solidarność” Mateusz Kosiński.

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania wystawy „Droga ku wolności”, zorganizowanej w Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej