Wróci „stary” VAT na energię i paliwa

W najbliższy wtorek 22 listopada br. rząd Mateusza Morawieckiego ma podjąć decyzję o wzroście stawek podatku VAT m.in. na energię elektryczną, paliwa i nawozy – informuje RMF24.pl. O konieczności podniesienia VAT mówili też w miniony weekend wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Zerowy VAT ma zostać utrzymany na żywność – o czym pisaliśmy. Takie jest też stanowisko Komisji Europejskiej, czemu dawała ona wyraz nie tylko werbalnie, ale ostatnio listownie. Polska miała otrzymać na początku listopada br. oficjalne pismo z KE. Wątpliwości Komisji dotyczą przede wszystkim obniżenia stawki VAT na gaz, paliwa silnikowe i nawozy. Komisja Europejska zwraca uwagę, że Polska narusza przepisy unijne w odniesieniu do paliw – mamy 8-proc. VAT, a powinno być 23 proc. Kolejny towar to nawozy – mamy stawkę 0 proc. zamiast dotychczasowych 8 proc. Trzeci towar to gaz ziemny – także z zerowym VAT.

Co to oznacza? Od 2023 r. roku wrócą stawki VAT na prąd – 23 proc., benzynę – 23 proc. i nawozy – 8 proc. Zerowy VAT ma zostać utrzymany na żywność. Wraz z przywróceniem stawek VAT wprowadzone zostaną inne mechanizmy kompensujące ceny, jak urzędowe wyznaczanie maksymalnej ceny gazu dla domów i firm. To oznacza zmianę tzw. tarczy antyinflacyjnej i wynikających z niej obniżonych stawek podatków na niektóre dobra. Będziemy musieli VAT przywrócić także na nawozy.

Na początku listopada Komisja Europejska, odpowiadając na pytania PAP, przekazała, że obecne ramy prawne nie pozwalają na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy, natomiast paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT.

Tarcza antyinflacyjna
W ramach tarczy antyinflacyjnej, która została przedłużona do końca 2022 r., stawka 0 proc. VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze opodatkowane wcześniej 5 proc. podatkiem. Stawka 0 proc. VAT ma także zastosowanie do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8 proc.) i do gazu ziemnego (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.). Stawka 5 proc. VAT stosuje się do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.), a 8 proc. VAT do paliw silnikowych (zamiast 23 proc.).

Tarcza antyinflacyjna obniża stawki akcyzy do poziomu minimum unijnego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG, zwalnia z tego podatku energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe, obniża akcyzę do poziomu minimum unijnego na lekki olej opałowy. Tarcza wyłącza sprzedaż paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że tarcza antyinflacyjna pozostanie na kolejny rok, choć przyjmie nową formę. Morawiecki zapewnił jednocześnie, że „tak długo, jak się da, i nie będzie gwałtownego sprzeciwu KE, utrzymamy zerowe stawki VAT na żywność”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej