Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego o szczepieniach

Ocena realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19 na terenie Pomorza była jednym z tematów, jakie zostały poruszone podczas zebrania Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Spotkanie odbyło się w ubiegły czwartek, 24 czerwca. Z przedstawionych wówczas danych wynika, że do maja włącznie kupiono 62 miliony dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi, w tym najwięcej: Astra Zeneca, Johnson & Johnson oraz Pfizer (po około 16 milionów). Kwota wydana na ten cel to 2,4 mld złotych.

Celem całej akcji jest uzyskanie odporności populacyjnej. Ostatnia porównywalna akcja objęła „jedynie” 10 milionów osób szczepionych jednorazowo. Było to w 1963 roku i wynikało z zagrożenia ospą. COVID-19 jest natomiast pierwszą pandemią dokonującą się w erze cyfrowej i medialnej, a do tego w czasie gdy narastają postawy niechętne szczepieniom. Pomorskie jest w czołówce pod względem liczby osób uchylających się od różnych obowiązkowych szczepień. Średnio na 1000 osób w wieku do 19 lat niespełna 12 z nich unika przyjmowania szczepionek. To kilka razy więcej niż np. w Świętokrzyskim oraz Podkarpackim. W przypadku koronawirusa szczepienia rozpoczęto od pracowników medycznych oraz osób starszych. Niezbędne stało się zatrudnienie dodatkowo tysięcy osób personelu medycznego i pomocniczego.

Więcej na temat pandemii i związanych z nią szczepień będziemy pisać w lipcowo-sierpniowym wydaniu „Magazynu Solidarność”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej