Wielki Odpust Matki Boskiej Królowej Kaszub

Do maryjnego sanktuarium w Sianowie, mimo stanu zagrożenia i pandemii, przybyły pielgrzymki z całego pomorskiego regionu. W poniedziałek 20 lipca br. mszą świętą pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny rozpoczął się Wielki Odpust Matki Boskiej Królowej Kaszub.

Przy ołtarzu polowym zgromadziło się kilka tysięcy pątników. I to pomimo, że piesze pielgrzymki z Wejherowa, Chwaszczyna, Przodkowa, Żukowa, Bożegopola Wielkiego, Luzina nie były tak liczne jak poprzednio.

– Tę, która jest naszą Matką, która w sposób szczególny oręduje właśnie tu, jako Królowa Kaszub, pragniemy dziś prosić, aby nieustannie otaczała nas swoją opieką, aby prowadziła nas prostą drogą do zbawienia – mówił biskup Ryszard Kasyna.
Figura Maryji przybyła do Sianowa w XV wieku.

– To Maryja przez wieki uczyła i nadal uczy wierności Chrystusowi i Ewangelii. Ta wierność domaga się, aby Kaszubi i nasze kaszubskie rodziny przekazały najcenniejsze wartości młodemu pokoleniu Kaszubów i Polaków, abyśmy tego, co najcenniejsze, nie stracili w epoce otwartych granic i przemieszczających się ludzi w Europie, którzy zdają się coraz bardziej zapominać o swoich chrześcijańskich korzeniach – mówił ks. Eugeniusz Grzędzicki, proboszcz parafii w Sianowie.
Wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Eugeniusz Pryczkowski przypomniał zaś słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w 1987 roku w Gdyni:

– Drodzy Bracia i siostry Kaszubi! Strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowią o waszej tożsamości. Was wszystkich, wasze rodziny i wszystkie wasze sprawy składam u stóp Matki Chrystusa, czczonej w wielu sanktuariach na tej ziemi, a zwłaszcza w Sianowie i Swarzewie”. Te słowa stały się podwaliną wchodzenia języka kaszubskiego do liturgii mszy świętej. Wymienienie dwóch głównych kaszubskich sanktuariów maryjnych było dla nas, Kaszubów, punktem zwrotnym, by spojrzeć w głąb własnej duszy – zauważył Pryczkowski.
Ta zachęta została ponowiona przez Jana Pawła II na sopockim hipodromie w 1999 roku:
– Pozdrawiam lud kaszubski, odwiecznych gospodarzy tej pomorskiej ziemi. Do was przemawiałem w Gdyni w czerwcu 1987 roku. Pragnę raz jeszcze zachęcić was byście nadal strzegli swojej tożsamości poprze podtrzymywanie więzów rodzinnych, pogłębianie znajomości swojego języka i przekazywanie swojej bogatej tradycji młodemu pokoleniu. Trzymajcie z Bogiem zawsze!
Wielki Odpust w Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub zakończy się 27 lipca.
Przypomnijmy, że w 1966 r., na mocy papieskiego dekretu miała miejsce koronacja Sianowskiej Madonny. Miejscowi śpiewają:

Swiónowskô nasza Matinko,
Na starżë stojimë kòl Ce,
Wez prowadzë że kaszëbsczi lud,
Gdze skrzi sã nieba wieczny wid!

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej