Wielki koncert na 40-lecie “Solidarności”

Podpisanie deklaracji o współpracy w ramach 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność”. Fot. Tysol.pl

Jednym z ważniejszych wydarzeń 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność” będzie koncert na stadionie PGE Narodowy 29 sierpnia br. 

Rok 2020 będzie obfitował w szczególne wydarzenia, które są ważne dla naszej Ojczyzny. W maju będziemy na pielgrzymce narodowej w Watykanie, gdzie będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, duchowego patrona NSZZ „Solidarność”. 7 czerwca będziemy świadkami beatyfikacji księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Tysiąclecia, a 15 sierpnia uczcimy setną rocznicę Cudu nad Wisłą

Także powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski i świata. W tym roku będziemy obchodzić 40. rocznicę tego wydarzenia.  13 stycznia br. miała miejsce uroczystość podpisania listu intencyjnego o organizacji koncertu na 40-lecie powstania “S”.  Podpisali list Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”, wicepremier Jacek Sasin, prezes TVP Jacek Kurski i wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

– My, jako ludzie Solidarności wiemy, że dla wielu Polaków, a w szczególności członków NSZZ Solidarność bardzo ważnym wydarzeniem będzie rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, a tym samym powstanie NSZZ Solidarność. Tym bardziej jestem dumny z tego, że możemy spotkać się tutaj na Stadionie Narodowym, podpisując ten list intencyjny. Chcemy, by to wydarzenie było szczególne. Aby to była wigilia tych rocznic w Szczecinie, w Jastrzębiu, w Gdańsku, a Katowicach i wielu zakątkach naszej ukochanej Ojczyzny – podkreślił przewodniczący Piotr Duda.

 Dlatego 29 sierpnia tu na Stadionie Narodowym odbędzie się wielkie przedstawienie, wielki koncert. Chcemy być w tym dniu razem, rozpoczniemy przemarsz na placu Piłsudskiego, będziemy wspólnie z rodzinami, by pokazać te prawdziwe wartości o które walczyli robotnicy. Bardzo się cieszę, że to wielkie wydarzenie, o którym chcemy mówić nie tylko w naszym kraju, ale chcemy to przekazać całemu światu, bo doskonale o tym wiemy, że to nie aksamitna rewolucja w Czechosłowacji, nie Mur Berliński, ale tutaj w Polsce rozpoczął się demontaż komunizmu – podsumował Duda.

– Na rządzie RP ciąży obowiązek dbania o nasze dziedzictwo historyczne i przekazywania prawdziwego obrazu i roli Polski w tych wydarzeniach najnowszej historii. Stąd zdecydowaliśmy się na tak mocne zaangażowanie się rządu w organizowanie obchodów tych wielkich rocznic, które przed nami w roku 2020 – mówił minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego.

Chodzi o to by pokazać, że Polska odegrała znaczącą rolę w tych wydarzeniach które dotyczyły nie tylko nas, ale całej Europy, a często miały wymiar światowy. Tak było roku 1920, kiedy pod Warszawą zatrzymano ofensywę bolszewicką. Tak było również w roku 1980, kiedy powstał NSZZ Solidarność. Ten ruch został potem brutalnie zdławiony przez stan wojenny, ale nie został zdławiony tak, by nie mógł się odrodzić. Solidarność trwała i doprowadziła do wielkich przemian ustrojowych, które najpierw w Polsce, a potem we wszystkich innych krajach naszej części Europy nastąpiła, a końcowym akordem był rozpad Związku Sowieckiego – podkreślił minister Sasin.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej