Więcej osób skorzysta z bonu turystycznego

Rodzice mogą skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego nawet, jeśli wniosek o świadczenie 500 plus złożyli po 31 grudnia 2021 r. Dotyczy to dzieci, które urodziły się w ostatnich miesiącach ubiegłego roku – od października do grudnia. Do tej pory, mieszkańcy Pomorza aktywowali blisko 220 tys. bonów o wartości ponad 199 mln. zł.

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na każde dziecko, w przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością wartość bonu wynosi 1000 zł. Przysługuje ono rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także gdy nabyli je między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.

Bonem turystycznym można zapłacić na przykład za pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym. Można opłacić nim także zorganizowany wypoczynek taki jak wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę lub jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Dzięki płatnościom bonem turystycznym do pomorskiego sektora turystycznego trafiło do tej pory ponad 408 mln złotych. Płatności otrzymało przeszło 5,6 tys. przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego z Pomorza.

Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu nawet, jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 500 plus od dnia urodzenia dziecka. Oznacza to, że jeśli złożyli wniosek na początku 2022 r., na dziecko urodzone w 2021 r., również skorzystają z bonu turystycznego.

Rodzice, którzy do tej pory nie aktywowali bonów mogą to zrobić w każdej chwili. Aktywacja odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy po wejściu na swój profil uzupełnić dane kontaktowe. Co ważne, zakładka z bonem turystycznym znajduje się na PUE tego rodzica, który składał wniosek o 500 plus. Podczas transakcji rodzić otrzyma indywidualny kod, który potwierdza użycie Polskiego Bonu Turystycznego. Płatności przy użyciu bonu można wykonywać do końca września tego roku.

Z blisko 284 tys. bonów przygotowanych dla mieszkańców Pomorza, aktywowano już niemal 220 tys. Prawie 132 tys. z nich wykorzystano w całości. Wartość transakcji, jaką mieszkańcy Pomorza wykonali przy użyciu bonów to ponad 150 mln zł.

Szczegółowe informacje związane z bonem turystycznym można uzyskać, dzwoniąc na specjalną infolinię ZUS: 22 112 21 11.

Krzysztof Cieszyński
r
egionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej