Widmo grupowych zwolnień

Tylko w styczniu br. 48 firm zadeklarowało zwolnienie 12,7 tys. pracowników – podał 25 lutego br. Główny Urząd Statystyczny.

Stopa bezrobocia w styczniu br. wyniosła 5,4 procent, wobec 5,1 proc. miesiąc wcześniej – podał 25 lutego br. GUS.

Przyczyny wzrostu o 0,3 pkt. proc. to m.in. kondycja przemysłu motoryzacyjnego, który mierzy się ze stagnacją na zachodnich rynkach, zwalniają  pracodawcy z branży AGD (Beko – likwidując fabryki w Łodzi i Wrocławiu), upadła spółka Rafako.

Na polskim rynku co chwila pojawiają się informacje o zwolnieniach grupowych. To też pokłosie głośnych przypadków tzw. restrukturyzacji firm z sektora publicznego m.in. Poczty Polskiej S.A., w której 8,5 tys. pracowników ma otrzymać propozycję tzw. dobrowolnego odejścia z pracy (przy czym nieskorzystanie z propozycji oznacza zwolnienia grupowe). W sumie Poczta Polska planuje zwolnić 9,3 tysiąca osób.  

Z różnych sektorów w tym pesymistycznym scenariuszu można wymienić m.in. zamknięcie fabryki silników Stellantis w Bielsku Białej, zamknięcie oddziału IT Infosys w Poznaniu, redukcję etatów w sieci Carrefour i zwolnienia w PKP Cargo S.A. Trwają też zwolnienia w firmie Lear Corporation, dostawcy komponentów dla największych producentów aut, w ich efekcie pracę straci 608 osób zatrudnionych w zakładzie pod Włocławkiem.
 
Ogółem na koniec stycznia zgłoszonych było 25,5 tys. planowanych zwolnień grupowych pracowników (10 tys. osób z sektora publicznego). Plany redukcji etatów deklarowały 173 zakłady.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej