W I półroczu br. ponad 30 tys. poszkodowanych w wypadkach przy pracy

30 435 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy w pierwszym półroczu 2024 roku – podał Główny Urząd Statystyczny.  Przyczyną 42 proc. z nich, było nieprawidłowe zachowanie się pracowników. Najwyższy wskaźnik wypadkowości został odnotowany w woj. śląskim.

Ponad 30 tys. poszkodowanych w wypadkach przy pracy w pierwszych sześciu miesiącach tego roku to o 7,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Niestety, w pierwszym półroczu zginęło 148 osób Liczba poszkodowanych w wypadkach ciężkich to 185 pracowników.  

Nawet w przypadku pracy zdalnej zdarzały się wypadki. GUS podaje, że podczas wykonywania pracy zorganizowanej w formie zdalnej lub telepracy zostały poszkodowane 134 osoby.

Tzw. wskaźnik wypadkowości (liczba poszkodowanych przypadających na 1000 pracujących), wzrósł z 1,99 do 2,21. W województwie śląskim wskaźnik ten wyniósł 3,00 i był najwyższy w kraju. Nieco niższy wskaźnik odnotowano w województwach: opolskim (2,68) oraz zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim (po 2,66). Na drugim biegunie znalazło się województwo mazowieckie ze wskaźnikiem 1,67 oraz woj. małopolskie (1,70).

Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w sekcjach: górnictwo i wydobywanie – 7,98, dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja – 6,10 oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 3,40. Najniższy wskaźnik wypadkowości z uwzględnieniem rodzaju działalności gospodarczej odnotowano w sekcjach: informacja i komunikacja – 0,35, pozostałą działalność usługowa – 0,45 oraz działalność naukowa i techniczna – 0,61. Obciążenie fizyczne lub psychiczne odpowiada za 16,2 proc. urazów.    

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej