Umowa wstępna ARP z Hiszpanami o fabryce wież wiatrowych w cieniu wojny Rosji z Ukrainą

11 lutego 2022 r. została zawarta umowa o porozumieniu (Memorandum of understanding) między spółkami Agencji Rozwoju Przemysłu SA (ARP) a hiszpańską spółką GRI Renewable Industries, S.L. dotycząca współpracy przy budowie nowej fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Szacunkowa wartość inwestycji przekracza 100 mln euro, a rozpoczęcie produkcji planowane jest w 2024 roku. Czy będzie to efektywna „ucieczka do przodu” branży morskiej w Gdańsku, tak potrzebna m.in. w obliczu toczącej się na wschodzie wojny? Część surowców, w tym stal, pochodzi bowiem z ogarniętej wojną Ukrainy.
Dynamicznie rozwijający się rynek morskiej energetyki wiatrowej niejako wymusza na ARP, przy wsparciu Grupy Przemysłowej Baltic Ltd (GP Baltic) intensywne działania zmierzające do budowy fabryki wież wiatrowych. Planowana inwestycja będzie odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wieże wiatrowe i zaangażowanie polskich firm w łańcuch dostaw przy budowie morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Spółka GRI ma fabryki wież wiatrowych m.in. w Hiszpanii, Turcji, Argentynie, RPA, w Brazylii, w Indiach i w Chinach.
W ramach inwestycji, zlokalizowanej w Gdańsku, powstanie hala produkcyjna wież typu offshore, która pomieści największe planowane turbiny wiatrowe o mocy ponad 13 MW. Ten nowoczesny zakład produkcyjny, zaprojektowany i zbudowany zgodnie z najlepszymi standardami Przemysłu 4.0, będzie miał zdolność do wyprodukowania 100 wież rocznie. Zakład będzie spełniał najwyższe standardy techniczne i jakościowe stawiane przez kluczowych klientów. W Gdańsku też powstanie port serwisowy dla obsługi instalacji wiatrowych w polskiej strefie ekonomicznej Bałtyku.
– Wykonany został krok w dobrym kierunku. Optymizm nieco studzi fakt, że jednak to dopiero umowa wstępna. Nie są znane jej szczegółowe zapisy. Ale już można mówić, że fabryka powstanie na Wyspie Ostrów, w Gdańsku. Nie ma przy tym miejsca na eksperymenty, potrzebna jest wiedza i doświadczenia. Współpraca z Hiszpanami daje możliwość skorzystania z ich kilkunastoletniego doświadczenia. A te jest niemało, oczywiście też liczę na wyszkolenie polskich kadr – komentuje Karol Guzikiewicz, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańsk (Grupa Baltic) i radny Sejmiku woj. pomorskiego. Wskazuje on przy tym, że trwająca wojna za naszą wschodnią granicą mocno komplikuje także plany i przedsięwzięcia gospodarcze.
Mało kto wie, że „blachy” dla przemysłu okrętowego pochodzą m.in. z przemysłu metalurgicznego Ukrainy. A to już powinno spędzać sen z powiek zarządom firm, jak i ministerstwom odpowiedzialnym za warunki importu i za gospodarkę. Dlaczego? Otóż jednym z dostawców stali jest, czy raczej był – Metinvest, największy ukraiński producent stali. W jego skład wchodzi kombinat metalurgiczny Azowstal w Mariupolu i Mariupolski Kombinat Metalurgiczny. Miasto i jego mieszkańcy padli ofiarą rosyjskiej agresji. Łańcuch dostaw został przerwany.
Tym ważniejsze jest przyśpieszenie współpracy z zachodnim partnerem. GRI Towers działa od 2008 roku i jest ważnym graczem w dostarczaniu komponentów do odnawialnej energii wiatrowej. GRI Towers staje się światowym liderem, będąc firmą referencyjną wśród producentów turbin wiatrowych.

GRI Towers zapewnia swoim klientom usługi na całym świecie w dziedzinie energii odnawialnej w sektorze przemysłu wiatrowego. Zarządza zakładami produkującymi wieże i tzw. kołnierze w sektorze energii wiatrowej., które integrują procesy przemysłowe wież wiatrowych.

Morska energetyka wiatrowa jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. to jeden z sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, w tym jest planowana kooperacja z GRI Renewable Industries, S.L.
Grupa Przemysłowa Baltic, działająca w ramach GK ARP, prowadzi działalność gospodarczą skoncentrowaną w trzech segmentach: wieże wiatrowe, konstrukcje stalowe onshore/offshore, jednostki pływające. GP Baltic, wraz ze spółkami zależnymi, przez 10 lat wyprodukowały ponad 4 tys. sekcji lądowych wież wiatrowych.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej