Umowa programowa między „Solidarnością” a prezydentem RP podpisana

We wtorek 5 maja w siedzibie NSZZ „Solidarność” w Warszawie podpisano umowę programową między prezydentem Andrzejem Dudą a przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą. Fot. Marcin Żegliński

We wtorek 5 maja w siedzibie NSZZ „Solidarność” w Warszawie podpisano umowę programową między prezydentem Andrzejem Dudą a przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą.  Tym samym Komisja Krajowa udzieliła oficjalnie poparcia Andrzejowi Dudzie w wyborach prezydenckich.  

– Wybory prezydenckie to wybory obywatelskie, a nie partyjne. „Solidarność” w ostatnich latach wskazywała kandydata, którego Związek popierał – tłumaczył podczas konferencji prasowej, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”.

– Umowa jest zgodna z naszymi postulatami, jest polityczną gwarancją, że prezydent Andrzej Duda będzie dbał o nasze postulaty. Mogę powiedzieć już teraz do wszystkich członków związku oraz wszystkich pracowników: Głosujcie na Dudę! Oczywiście Andrzeja Dudę…  Niezależnie od tego jak skończą się te wybory, a mam głęboką nadzieję, że je wygramy, zyskałeś coś, czego nie można kupić: zaufanie obywateli i członków “Solidarności”. Mam nadzieję, że wygrasz te wybory! –  odniósł się bezpośrednio do Andrzeja Dudy.

Kandydat na prezydenta RP, Andrzej Duda, podziękował „Solidarności” za poparcie.

– „Godne życie w bezpiecznej Polsce” to nie tylko hasło, ale wizja.  Gospodarka, podatki powinny sprzyjać obywatelom, a tak się nie dzieje. Jako Prezydent RP chciałabym stać na straży dialogu społecznego i być jego patronem. Wierzę, że dialog jest możliwy i, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli zacząć wspólnie go realizować – mówił Andrzej Duda. 

Przypomnijmy, że 29 stycznia br. na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy w pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Komisji Krajowej.  

Umowa został też zawarta w maju 2015 roku.

– Omówiliśmy podpisaną pięć lat temu z Panem Prezydentem umowę programową. Oceniliśmy to, co dało się zrobić, w dyskusji pan prezydent usłyszał, co słychać w zakładach pracy, czego oczekują pracownicy. Dziś mogę powiedzieć z dumą, że mamy to. Ten dokument który za chwilę podpiszemy jest kontynuacją tej umowy programowej, którą podpisaliśmy w 2015 roku. Chciałbym podziękować panu prezydentowi, także ministrowi Pawłowi Musze, a także Henrykowi Nakoniecznemu za wielki wkład merytoryczny w to, że dzisiaj w naszym biurze mogliśmy się spotkać i podpisać ten dokument – podkreślił przewodniczący związku.

– Umowa programowa z 2015 roku, której realizację jako Komisja Krajowa oceniliśmy w sposób pozytywny, to dla nas było zielone światło do przygotowania nowej umowy programowej. Dla mnie ten dokument jest bardzo ważny i to co stało się na przełomie 2015/2016, czyli przywrócenie wieku emerytalnego było dla nas najważniejszym punktem. Mało kto wierzył w to, że uda się nam odkręcić tę złą reformę. Ale w tym punkcie były także wpisane emerytury stażowe. Niestety, łagodnie rzecz ujmując nie znalazło to przychylności większości parlamentarnej, dlatego w nowej umowie programowej konsekwentnie wpisujemy ten element – tego oczekują pracownicy i to znajdzie się w podpisanym dzisiaj dokumencie – dodał Piotr Duda.

W nowym dokumencie znajduje się wiele innych ważnych spraw. Choćby propozycja dodatku solidarnościowego – to my od początku mówiliśmy, już przy pierwszych konsultacjach tarczy antykryzysowej, że trzeba zwiększyć zasiłek dla bezrobotnych. I to jest wpisane w dokumencie – wyliczał lider NSZZ „S”.

Podziękował też za wsparcie Andrzeja Dudy w odkręcaniu rozwiązań proponowanych przy tzw. Tarczy 3.0.

– Niektóre rozwiązania proponowane przez rząd były nie tylko antypracownicze, ale także antyzwiązkowe, likwidowały związki zawodowe. Bo jeżeli nam się odbiera prawo do rokowań zbiorowych, do układów zbiorowych pracy, to sytuacja wygląda dramatycznie. Dlatego w tej umowie programowej zostanie także potwierdzona i wpisana promocja układów zbiorowych pracy. Jako argument, który otworzy nam drogę do zrealizowania art. 20 konstytucji, który mówi o społecznej gospodarce rynkowej. W tym dokumencie znajduje się wiele pozytywnych aspektów, które zostaną odczytane – dodał Piotr Duda. 

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej