Uchodźcy wojenni z Ukrainy: 500 plus nie dla powracających do swej ojczyzny lub migrujących dalej

Od początku wojny Rosji z Ukrainą polscy strażnicy graniczni odprawili na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski ponad 3,7 mln. osób. Ostatniej doby 29 maja br. do Polski wjechało z Ukrainy 21 tys. osób. To mniej niż dnia poprzedniego, gdy granicę przekroczyło 25,2 tys. Ukraińców. W  niedzielę 29 maja br. z Polski na Ukrainę odprawiono 28 tys. osób, a od 24 lutego br. łącznie w kierunku powrotnym z Polski odprawiono 1,696 mln obywateli Ukrainy. Niektórzy z nich odwiedzili swój kraj na krótko i wrócili do Polski.  

Do 26 maja br. (włącznie) Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał 7,7 tys. świadczeń wychowawczych dla obywateli Ukrainy. 

Obywatele Ukrainy, którzy planują wyjazd, powiadamiają o tym ZUS. za pośrednictwem PUE ZUS, składając pismo na formularzu POG, ale też odwiedzają placówki Zakładu, gdzie wypełnić dokumenty pomagają im nasi pracownicy. Jeśli doszło do nienależnie pobranej pomocy finansowej, rodzic będzie musiał pieniądze oddać z odsetkami.

– O wyjeździe uchodźca powinien poinformować nie tylko wtedy, gdy wraca do Ukrainy, lecz także wtedy, gdy wyjeżdża z Polski do innego kraju – przypomina Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie „500 plus” i o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i planują wyjazd z Polski, powinni poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wyjazd obywatela Ukrainy (każdego cudzoziemca) z Polski na dłużej niż miesiąc pozbawia go prawa do legalnego pobytu. Konsekwencją jest utrata prawa do świadczeń dla rodzin.

Ważne jest, aby obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o takie świadczenia i planują wyjazd z Polski, poinformowali o tym ZUS. Mogą to zrobić na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, za pomocą formularza POG.

Szczegółowa instrukcja jak to zrobić dostępna jest na stronie internetowej zus.pl.

ZUS m.in. ma dostęp do państwowych rejestrów – do systemu informacji oświatowej, do centralnego wykazu ubezpieczonych. W razie potrzeby będzie mógł skorzystać z rejestru obywateli Ukrainy, prowadzonego przez Straż Graniczną.

Dotychczas jest 700 tys. złożonych wniosków na świadczenie 500 plis dla dzieci z Ukrainy. ZUS przyznał świadczenie Rodzina 500 plus 332 tys. ukraińskich dzieci na okres wypłat do maja 2022 r. oraz 281 tys. od czerwca br. (w obu przypadkach może chodzić o te same osoby). Pieniądze zaczęto wypłacać 12 maja br. 

Przypomnijmy, że 12 marca br. weszła w życie Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r., poz. 583). Reguluje ona m.in. kwestie dotyczące legalności pobytu   uchodźców w Polsce oraz sprawy związane z udzielaną pomocą. Dzięki niej przybysze z Ukrainy mogą otrzymać numer PESEL, założyć Profil Zaufany i otrzymać dostęp do świadczeń Rodzina 500 plus, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz do dofinansowania pobytu w żłobku na okres zamieszkania i pobytu w Polsce.

Trwają prace nad projektem jej nowelizacji, w której będą zawarte rozwiązania związane z utratą prawa do tych świadczeń przez obywateli Ukrainy po wyjeździe z Polski.

Należy pamiętać, że liczba uchodźców codziennie się zmienia, a statystyki są publikowane z opóźnieniem. Tylko Straż Graniczna podaje codziennie na Twitterze liczbę uchodźców przekraczających polską granicę.     

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej