U stóp Królowej Polski „Solidarność” Semper Fidelis
14 i 15 września br. na Jasnej Górze – w naszej duchowej Ojczyźnie, odbyła się 42. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy. To była wyjątkowa Pielgrzymka. W tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ „Solidarność”.










Zdjęcia: Paweł Glanert
14 września br. przypadała też 77. rocznica urodzin męczennika. Na Jasną Górę przybyło kilka tysięcy członków „Solidarności” z całej Polski. Uroczystościom w Bazylice Jasnogórskiej towarzyszył obraz Matki Bożej Robotników i „Solidarności”.
– Słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki “Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj” nawołują, żebyśmy zawsze byli gotowi do przebaczenia. Byśmy potrafili tak jak on przede wszystkim kochać każdego człowieka, nawet największego wroga. To on w najtrudniejszym momencie swego życia potrafił przebaczyć, kiedy był męczony, kiedy był uciemiężony. Dlatego dzisiaj gromadzimy się, aby w tym miejscu w tę okrągłą 40. rocznicę modlić się o rychłą kanonizację księdza Jerzego – mówił 14 września br. pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki ks. Ryszard Puciłowski, kapelan podlaskiej „S”.
Duszpasterz ludzi pracy Archidiecezji Białostockiej zwrócił się do członków Solidarności, aby “nie zaprzepaścili tych słów, które wypowiadał bł. ks. Popiełuszko” i żeby upominali się o poszanowanie godności i praw ludzkich. To bł. ks. Jerzy Popiełuszko zainicjował Pielgrzymki Ludzi Pracy, gdy przybył na Jasną Górę w 1983 roku wraz z pracownikami Huty Warszawa.
– Gromadzimy się przy pomniku ks. Popiełuszki, aby podziękować Panu Bogu za jego piękne życie – życie przepełnione bólem i cierpieniem, bo ks. Jerzy oddał życie za prawdę, którą głosił. Tak często modlił się o poszanowanie godności i praw ludzkich. Jakże te słowa są dzisiaj aktualne w naszej Ojczyźnie, jakże są dzisiaj znowu łamane prawa – zakończył swe wystąpienie ks. Puciłowski.
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “S” Piotr Duda podziękował związkowcom za to, że co roku przybywają do Częstochowy i przypomniał słowa błogosławionego męczennika, który mówił, że “bez względu na to jaki wykonujesz zawód jesteś człowiekiem”.
– To słowo “Człowiek” było w naukach księdza Jerzego najważniejsze. Dziękuje wam za wasze świadectwo. Pogoda nas nie rozpieszcza, ale mamy gorące serca i jesteśmy tutaj, aby pamiętać o księdzu Jerzym, który dzisiaj kończyłby 77 lat – podkreślił przewodniczący Duda.
Przed niedzielną mszą Świętą na jasnogórskim Szczycie, zgromadzeni na jasnogórskich błoniach wysłuchali listu, Prezydenta RP:
Pielgrzymka jest wyrazem nie tylko przywiązania do wartości chrześcijańskich, lecz także jedności opartej na wspólnych ideałach, z których najważniejsze to godność i szacunek należny ludziom pracy. Właśnie tym ideałom służył bł. ks. Jerzy Popiełuszko, bohater i symbol walki o wolną Polskę i udziału Kościoła w pokojowej rewolucji Solidarności – napisał prezydent Duda dziękując za uczczenie pamięci błogosławionego męczennika, który “niósł nadzieję i krzepił ducha, uczył miłości bliźniego i upominał się o ludzką godność.
Niech przesłanie księdza Jerzego trwa w sercach rodaków, niech kształtuje nasze indywidualne postawy i umacnia solidarność społeczną. Dziękuje, że państwa środowisko od dekad konsekwentnie pozostaje wierne zasadom, które stanowią fundament wolnej Polski: równości, prawdzie, sprawiedliwości. Tymi zasadami kierowała się solidarna wspólnota robotników, która przeciwstawiła się totalitarnej władzy i doprowadziła do przełomu ustrojowego
– podkreślił prezydent.
Abp. ks. Józef Guzek nawiązał w swojej homilii do postawy patrona „Solidarności”, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który swoją duchowość oparł na przykładzie Matki Bożej, gotowej w każdej chwili być dyspozycyjną do wypełniania woli swojego Syna Jezusa.
Taką Maryję poznał i umiłował błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, patron ludzi pracy, patron Solidarności. Najpierw naśladował Maryję w kontemplowaniu Słowa Bożego i postawie modlitwy, jednak warto zauważyć i podkreślić, że od Niej nauczył się także postawy zaangażowania w sytuacji trudnej, wymagającej działania. Gdy w sierpniu 1980 roku Kardynał Józef Glemp, metropolita warszawski, poprosił go, aby udał się do strajkujących hutników, uczynił to z pełnym zrozumieniem i bez ociągania się. Ksiądz Jerzy, podobnie jak Maryja, nie zostawił robotników potrzebujących duchowego wsparcia, ale pospieszył im z pomocą i pozostał im wierny aż do męczeńskiej śmierci przed 40 laty.
Z kolei Piotr Duda mówił też o znaczeniu pocztów sztandarowych, a które towarzyszą związkowcom przy wielu wydarzeniach.
– Jutro nasz sztandar MKS-u z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej będzie żegnał naszego kolegę i przyjaciela w Gdańsku w św. Brygidzie: Jacka Rybickiego, byłego przewodniczego Regionu Gdańskiego, byłego wiceprzewodniczącego i sekretarza Komisji Krajowej, ale przede wszystkim dobrego i wspaniałego człowieka. Dlatego wspomnijmy go w naszych modlitwach, tutaj u stop Jasnogórskiej Pani – zaapelował Piotr Duda.