Trudny obozowy czas internowania – Strzebielinek 1981-82
18 sierpnia br. na ternie byłego ośrodka odosobnienia dla działaczy NSZZ „S” w Strzebielinku odbędzie się tradycyjne spotkanie.
- godz. 9.30 – spotkanie członków Stowarzyszenia Strzebielinek, złożenie kwiatów pod tablicą w byłym ośrodku internowania (k. Domu Pomocy Społecznej),
- godz. 11.30 – Gniewino, msza św. w intencji Ojczyzny i zmarłych Kolegów (org.: Stowarzyszenie Strzebielinek).
Dzięki Stowarzyszeniu Strzebielinek w sierpniu odbywają się uroczystości upamiętniające osoby internowane w czasie stanu wojennego. W tym roku przypadły one na niedzielę 18 sierpnia.
Ośrodek Odosobnienia w Strzebielinku funkcjonował od 13 grudnia 1981 r. do 23 grudnia 1982 r.
Internowano działaczy „S” z Regionów Gdańskiego i Słupskiego, członków Krajówki zatrzymanych w siedzibie NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, a od marca 1982 r. związkowców z Regionów Toruńskiego i Bydgoskiego, przewiezionych z Potulic, od sierpnia 1982 r. – z Regionu Pomorze Zachodnie oraz internowanych przewiezionych z Białołęki.
W ośrodku przebywało łącznie 491 osób. Internowani byli tam m.in.: Lech Dymarski, Andrzej Gwiazda, Maciej Jankowski, Seweryn Jaworski, Lech Kaczyński, Karol Modzelewski, Janusz Onyszkiewicz, Jan Rulewski, Henryk Wujec, Ryszard Błaszczyk, Jacek Merkel, Grzegorz Palka, Antoni Tokarczuk, Stanisław Wądołowski. Po uzyskaniu skierowania do szpitala kilka osób uciekło z „interny”, m.in. Krzysztof Wyszkowski, współzałożyciel WZZ Wybrzeża.
Opiekę duszpasterską nad internowanymi sprawował ks. Tadeusz Błoński, kapelan Wojska Polskiego z Wrzeszcza.