Technologie pozwalają szybciej dotrzeć do ludzi

Rozmowa z Ewą Dubiel, organizatorem związkowym z Centrum Organizowania Związków Zawodowych

– Jak skutecznie wykorzystać kompetencje cyfrowe w działalności związkowej?
– Kompetencje cyfrowe są dziś naturalnym elementem pracy związkowej i traktujemy je przede wszystkim jako narzędzie, które wzmacnia to, co w organizowaniu najważniejsze – kontakt z pracownikami. Technologie pozwalają szybciej dotrzeć do ludzi, szczególnie wtedy, gdy pracują na różne zmiany albo w wielu lokalizacjach. Ułatwiają zbieranie opinii o problemach w zakładzie pracy, porządkują komunikację i pozwalają utrzymywać stały kontakt z pracownikami, co jest kluczowe dla budowania zaufania. Technologia ma dla nas znaczenie wtedy, kiedy służy organizowaniu. To rozmowa twarzą w twarz i relacja pozostają fundamentem, a digital ma pomagać nam łatwiej do nich doprowadzić.
– Czy cyfrowa transformacja związku zawodowego jest możliwa? Na czym miałaby polegać?
– Cyfrowa transformacja jest nie tylko możliwa, ale w wielu miejscach już realnie postępuje. Nie polega ona na przeniesieniu działalności związkowej do Internetu, ale na takim wykorzystaniu narzędzi cyfrowych, które ułatwia codzienną pracę działaczy i członków. Oznacza to usprawnienie komunikacji, szybsze i bezpieczne zbieranie danych, lepszą organizację kontaktów i prosty dostęp do informacji dla pracowników. Związek, który potrafi korzystać z narzędzi cyfrowych w świadomy sposób, działa szybciej, sprawniej i jest bardziej widoczny w zakładzie pracy. Taka transformacja wzmacnia ludzi – nie zastępuje ich.

– Jak cyfryzacja wpływa na rozwój organizacji, skoro najlepsze i najskuteczniejsze są spotkania „twarzą w twarz”?
– Cyfryzacja nie ma zastąpić bezpośrednich relacji – ma sprawić, że łatwiej do nich doprowadzić. To właśnie połączenie kontaktu osobistego i narzędzi cyfrowych daje dziś najlepsze efekty. Narzędzia online pomagają szybko złapać pierwszy kontakt, zebrać potrzeby pracowników, przeprowadzić krótką rozmowę albo umówić termin spotkania. Z kolei spotkanie „na żywo” pozwala budować zaufanie, zrozumieć sytuację pracownika i zaprosić go do działania. Online daje zasięg i tempo, offline daje siłę i zaangażowanie. Nowoczesny związek potrzebuje obu tych elementów.
– Czy do budowania związku zawodowego wystarczą narzędzia cyfrowe? Co jeśli pracodawca blokuje komunikację?
– Narzędzia cyfrowe same w sobie absolutnie nie wystarczą. Związek zawodowy powstaje i rośnie dzięki sieci kontaktów, liderkom i liderom, którzy rozmawiają z ludźmi w swoich działach, oraz dzięki osobistemu zaangażowaniu pracowników. W miejscach, gdzie pracodawca blokuje komunikację – usuwa plakaty, ogranicza dostęp do poczty, kontroluje tablice informacyjne – to właśnie ta sieć kontaktów i rozmowy na przerwach stają się kluczem do przetrwania i rozwoju. Technologia w takich warunkach wciąż pomaga, bo komunikacja prywatna odbywa się poza wpływem pracodawcy, ale to ludzie są najważniejszym kanałem.
– Jak ocenia Pani przygotowanie związkowców do szkolenia z organizowania przy udziale narzędzi cyfrowych i stopień wykorzystania w związkowej pracy technologii cyfrowych?
– Związkowcy uczestniczący w szkoleniu byli bardzo dobrze przygotowani i od razu przechodzili do praktyki. W trakcie zajęć projektowali cyfrowe ankiety czy ulotki, ćwiczyli rozmowy online i pracowali na przykładach ze swoich zakładów. Widać było duże zrozumienie, że technologia ma służyć organizowaniu, a nie je zastępować. Uczestnicy potrafili łączyć tradycyjne działania związkowe z nowymi narzędziami i szukać sposobów, by technologie faktycznie wzmacniały ich codzienną pracę.
– Czy potrafimy bezpiecznie korzystać z Internetu i nowych technologii? Czy mamy kompetencje wyszukiwania i oceny informacji?
– To obszar, w którym wszyscy wciąż się uczymy, ale fundamenty są dobre. Podczas szkoleń wprowadzamy zasady bezpieczeństwa cyfrowego, uczymy ostrożnego podejścia do informacji, rozpoznawania wiarygodnych źródeł i ochrony danych pracowników. Te kompetencje będą tylko rosnąć, bo są niezbędne w pracy związkowej – szczególnie dlatego, że technologia może być używana zarówno do mobilizacji, jak i do dezinformacji. Kluczowe jest świadome korzystanie z narzędzi i krytyczne podejście do treści.
– Jakie narzędzia cyfrowe są dziś niezbędne do efektywnej komunikacji?
– Najważniejsze są takie narzędzia, które umożliwiają rozmowę i szybki kontakt: platformy do spotkań online, komunikatory, proste formularze do zbierania opinii i narzędzia do tworzenia materiałów informacyjnych. Konkretna aplikacja czy platforma ma znaczenie drugorzędne – liczy się to, czy pomaga dotrzeć do pracowników i wesprzeć organizowanie. Technologia powinna ułatwiać pracę ludzi, a nie ją komplikować.
Rozmawiał Artur S. Górski