„Tarcza antyinflacyjna” uchwalona bez głosu sprzeciwu przez Sejm

Od lutego mają wejść w życie zapisy antyinflacyjnego pakietu, którego uruchomienie zapowiedział niedawno premier Mateusz Morawiecki. Wczoraj decyzja w tej sprawie została podjęta przez Sejm.

Posłowie uchwalili nowelę ustawy o VAT, która przewiduje czasowe obniżenie do zera bądź kilku procent stawek tego podatku na żywność, nawozy i gaz, ciepło oraz paliwa. Za projektem zagłosowało 438 posłów, dwóch wstrzymało się, a nikt nie był przeciw.

Jak podkreślał poseł Adam Gawęda (PiS), wzrost cen najbardziej dotyka najuboższych, m.in. emerytów.

– Rozwiązania zawarte w projekcie są korzystne dla całego społeczeństwa, zatem jak najszybsze ich wejście w życie jest korzystne i nie narusza zasad demokratycznego państwa prawnego – powiedział. – Projekt jest związany z zaistniałą bardzo trudną sytuacją gospodarczą, wpływającą w negatywny sposób na warunki życia społeczeństwa, stąd zawarte w nim często niestandardowe rozwiązania mają charakter przejściowy i wyjątkowy – dodał, zaznaczając, że wszystko jest zgodne z prawem unijnym.

SZCZEGÓŁY ZMIAN

  • Zgodnie z ustawą do zera spada VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 procent.
  • Z 23 procent do 8 proc. spada stawka tego podatku na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG.
  • Dla nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą VAT spada z 8 proc. do zera.
  • VAT na gaz: z 8 proc. do zera
  • Na energię cieplną z 8 proc. do 5 proc., a w przypadku energii elektrycznej utrzymana zostanie obniżona stawka podatku w wysokości 5 proc.

Obniżenie stawki VAT do zera ma objąć takie produkty spożywcze – opodatkowane stawką 5 proc. – jak mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje, np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne.

W przypadku środków wykorzystywanych do produkcji rolnej obniżka VAT z 8 proc. do zera obejmie nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą, produkty wspomagające produkcję rolną takie jak: środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz podłoża do upraw.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej