Tablica pamięci Anny Walentynowicz zostanie odsłonięta 10 listopada br.

10 listopada br. o godz. 10.00, na jednej z kolumn u wejścia do gdańskiej siedziby NSZZ „Solidarność” przy Wałach Piastowskich 24 zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona Annie Walentynowicz. Po tej uroczystości w bazylice św. Brygidy w Gdańsku zostanie odprawiona w intencji Anny Walentynowicz msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Szlachetki.

Na uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci o Annie Walentynowicz zapraszają dr Karol Nawrocki, prezes IPN, Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „S” i Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S”.

Losy Anny Walentynowicz mogą być kanwą scenariusza życia całego wojennego pokolenia. Ma ona wiele wspólnego z filmową, monumentalną postacią Mateusza Birkuta (film pt. „Człowiek z marmuru”).

Anna Walentynowicz przyszła na świat na Wołyniu. W wyniku wojennych zawirowań znalazła się w Gdańsku. Już od najmłodszych lat ciężko pracowała. W 1950 r. rozpoczęła pracę w Stoczni Gdańskiej i przez 16 lat pracowała na wydziale ślusarni okrętowej, następnie jako suwnicowa. Uwierzyła Polsce Ludowej i hasłom o równości, o państwie robotników i chłopów. Została przodownicą pracy socjalistycznej Polski. Nagrodzono ją Złotym Krzyżem Zasługi. W 1951 r. została delegatką na III Światowy Zlot Młodych Bojowników o Pokój w Berlinie.

Anna Walentynowicz stopniowo pozbywała się złudzeń. W grudniu 1970 brała udział w demonstracjach pod Komitetem Wojewódzkim PZPR w Gdańsku. Była inwigilowana. W 1978 została współzałożycielką Wolnych Związków Zawodowych. Jej mieszkanie było punktem kontaktowym WZZ. Zaczęły się zatrzymania na 48 godzin, rewizje, groźby zwolnienia z pracy.

8 sierpnia 1980 r., pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, Annę Walentynowicz dyscyplinarnie zwolniono z pracy. Decyzja dyrekcji zakładu zadziałała jak zapalnik i przesądziła o wybuchu strajku 14 sierpnia 1980 r. Anna Walentynowicz zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w drodze na uroczystości 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Przypomnijmy, że pierwsza tablica ku czci działaczki WZZ Wybrzeża i NSZZ „Solidarność” została odsłonięta 8 kwietnia 2011 r., tuż przed pierwszą rocznicą katastrofy smoleńskiej. Obok kamienicy znajduje się skwer imienia Anny Walentynowicz oraz poświęcony jej pomnik. 

W odsłonięciu wzięli wtedy udział obok grona mieszkańców Wrzeszcza, m.in. ówczesny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz, Napis na tablicy głosił: „W tym domu mieszkała Anna Walentynowicz (1929-2010) Wierna Bogu oraz idei suwerennej i silnej Polski. Oddana walce o godne traktowanie robotników. Działaczka oporu antykomunistycznego. Legenda Solidarności. Zginęła tragicznie w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku”.

Tablica z elewacji budynku została skradziona 29 czerwca 2023 roku.  14 sierpnia br. w Gdańsku Wrzeszczu odbyła się uroczystość odsłonięcia nowej tablicy, w innej formie, ale także na elewacji budynku przy ul. Grunwaldzkiej 49 z napisem: „W tym budynku mieszkała i prowadziła działalność antykomunistyczną ANNA WALENTYNOWICZ (1929-2010) członkini Wolnych Związków zawodowych Wybrzeża, sygnatariuszka Porozumienia Gdańskiego, działaczka NSZZ „Solidarność”, honorowa obywatelka Gdańska”. 

Teraz Jej tablica znajdzie się na budynku naszego Związku.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej