Tablica Alojzego Szablewskiego odsłonięta | ZDJĘCIA

Przy wejściu do siedziby Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ “Solidarność” odbyło się dzisiaj uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Alojzego Antoniego Szablewskiego, żołnierza Armii Krajowej ps. „Iskra”, współpracownika Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, uczestnika strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w Sierpniu ’80, więźnia politycznego PRL i posła na Sejm RP (WAK-ZChN, 1991-93).

– Chcemy w ten sposób upamiętnić tę postać wielkiego patrioty, żołnierza AK, osoby, która była w okresie komunistycznego zniewolenia prześladowana i która współpracowała z Wolnymi Związkami Zawodowymi – mówił dr Paweł Warot, dyrektor gdańskiego oddziału IPN.

– Tą tablicą, a jest to już dwunasta tablica upamiętniająca osoby pochodzące ze środowiska WZZ, chcemy na trwale w Gdańsku upamiętnić WZZ. Myślę, że właśnie to miejsce, siedziba Komisji Krajowej i Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S” jest najlepsze w tym celu. Jako dyrektor oddziału gdańskiego IPN mogę powiedzieć, że nie będziemy ustawali w celebrowaniu pamięci o naszych bohaterach. To jest jeden ze sposobów przywracania pamięci i mówienia prawdy, jak było – dodał przedstawiciel IPN.

Jak z kolei powiedział Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „Solidarność, Alojzy Szablewski był niestrudzonym propagatorem idei wolności, niepodległości i suwerenności naszej Ojczyzny, ale też i pięknej historii wśród ludzi młodych.

– Na każde spotkanie z młodymi ludźmi, nawet gdy się gorzej czuł, zawsze przychodził. Jego obecność na tych spotkaniach powodowała, że bardzo wielu młodych ludzi przekonało się i poznało dzięki temu historię, nie tą wykreowaną, ale taką jaka ona była. Pewnie jeszcze długo nie będziemy w stanie powiedzieć, ile zawdzięczamy Alojzemu. Znajomość z nim to był ogromny zaszczyt. To jest jedna z ikon Solidarności, o której się nie zapomina, bo jego zasługi były tak wielkie, że znajdzie i już znajduje swoje miejsce w historii naszej Ojczyzny. Dziękuję Aloś – powiedział przewodniczący.