Szczęść Boże górnikom!

Życzenia górnikom przekazał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Tegoroczna Barbórka – górnicze święto – kolejny rok przebiega pod znakiem niepewności spowodowanej polityką klimatyczną Unii Europejskiej, widma zamykania kopalń i importu surowców. Polityki, która jest zagrożeniem dla rodzimego przemysłu wydobywczego, dla gospodarki, dla której polskie bogactwa są gwarancją rozwoju, a tym samym suwerenności naszej Ojczyzny.

– W imieniu Komisji Krajowej życzę przede wszystkim pomyślnej i bezpiecznej przyszłości. Życzę Członkom górniczej Solidarności oraz wszystkim pracownikom i ich rodzinom godnej, bezpiecznej i dobrze wynagradzanej pracy, również poczucia dumy z wykonywania tej niezwykle trudnej, ale i wspaniałej profesji, której specyfika przez wieki stworzyła niezwykłą górniczą wspólnotę, tak podziwianą i szanowaną przez społeczeństwo. Szczęść Boże Górnikom! – dodał Piotr Duda i przekazał górnikom okolicznościowe listy z życzeniami.

Święta Barbara na obrazie Jana van Eycka (1437 r.) / Wikimedia Commons

W ikonografii Święta Barbara przedstawiana jest jako młoda kobieta w dostojnym odzieniu, często z zakrytą głową. Znaczenie ma płaszcz nawiązujący do jej szlachetnego pochodzenia. W dłoni trzyma ona palmę symbolizującą męczeństwo lub kielich z Najświętszym Sakramentem. Charakterystycznym elementem jest wieża, w której Barbara została uwięziona i miecz.

Ludzi w czarnym stroju galowym z charakterystycznym czako i pióropuszem można spotkać na Górnym i Dolnym Śląsku, na Lubelszczyźnie, w Lubinie, Bełchatowie i na Pomorzu. Górnicy obchodzą swoje święto tradycyjnie 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki trudnej pracy – a taka z pewnością jest praca w tym zawodzie. Warto pamiętać, że oprócz śląskich górników „Barbórkę” obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. 

W Regionie Gdańskim swoje święto mają więc 4 grudnia pracownicy Petrobalticu, Polskiej Spółki Gazownictwa i Gaz-System – pracownicy zawodów związanych z poszukiwaniem i wydobyciem paliw kopalnych (węgiel brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny), geolodzy i Gas Storage Poland, mającą bazę magazynową (kawerny) w Dębogórzu.

Pamiętajmy: na grubie robiom bergmony, hajery i gwarki. Kole gruby  i werku toczyło sie życi na Ślonsku. Tego dnia od rana, przez katowickie osiedla Nikoszwiec Janowiec i Dąbrówka oraz w innych śląskich dzielnicach, wśród familoków, maszerują od lat górnicze orkiestry, budząc górników na poranne msze święte, odprawione nim ci udadzą się fedrować na gruba.

Wydobycie surowców energetycznych to ważna gałąź gospodarki, jeden z warunków bezpieczeństwa energetycznego państwa. Na nic zdadzą się slogany, gdy od grudnia 2015 roku postawiono w stan całkowitej likwidacji 12 kopalń: KWK „Brzeszcze-Wschód”, KWK „Anna”, KWK „Jas-Mos”, KWK Pokój I”, KWK „Wieczorek I”, KWK „Śląsk”, KWK „Wieczorek II”, KWK „Mysłowice- Wesoła I”, KWK „Rydułtowy I”, KWK „Piekary I”, KWK „Jastrzębie III”, KWK „Pokój II”, a zamknięto KWK „Krupiński” w Suszcu i KWK „Makoszowy” w Zabrzu. Warto też przyjrzeć się i doszacować nasze, krajowe złoża gazu ziemnego.

W grudniu 1981 r. to na Śląsku i w Zagłębiu opór przeciwko juncie WRON był szczególnie silny. W Katowicach na KWK „Wujek” strzelano do robotników. Na KWK „Manifest Lipcowy” brutalnie stłumiony został strajk, a w kopalniach „Piast” i „Ziemowit” pod ziemią strajkowało przez dwa tygodnie tysiąc górników.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej