Szczepienia przeciwko COVID-19: od 15 stycznia rejestracja powszechna chętnych

15 stycznia rusza rejestracja wszystkich chętnych do zaszczepienia przeciwko COVID-19. Zgodnie z narodowym programem szczepień ochronnych punkt szczepień uruchomiony został w każdej gminie.

Od niedzieli, 27 grudnia 2020 r. trwa akcja szczepienia przeciwko COVID-19. Małgorzata Sobania, pielęgniarka epidemiologiczna z Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, była pierwszą osobą z naszego województwa zaszczepioną przeciw COVID-19. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel (medyczny i niemedyczny) oraz personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni, aptek. W tzw. etapie 0 szczepiony jest personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz osoby zatrudnione na uczelniach medycznych, studenci kierunków medycznych i pracownicy GUMed i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.  

Mirosław Madej, przewodniczący Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia NSZZ “S” zapewnia, że na bieżąco są zaszczepiani lekarze UCK i pozostali pracownicy GUMed, którzy wyrazili na to chęć. Po 21 dniach pracownicy przyjmą drugą dawkę szczepionki.

Dostęp do punktu szczepień w pobliżu miejsca swojego zamieszkania ma mieć zapewniony każdy mieszkaniec województwa pomorskiego. Tu pojawia się magia wielkich liczb i spore zadanie logistyczne dla ochrony zdrowia i aparatu państwa.

Tym większe zdziwienie wywołują wypowiedzi niektórych polityków, jak wiceministra Janusza Kowalskiego, który ogłosił, że się nie zaszczepi na koronawirusa jako ozdrowieniec z przeciwciałami. Z kolei zastępca Zbigniewa Ziobry w resorcie sprawiedliwości mówił we wtorek, że “kwestia zdrowotna to jego prywatna sprawa”.

– Dzięki … (tu padła nazwa substancji, niedopuszczonej przy zapobieganiu koronawirusowi, jest lekiem przeznaczonym przede wszystkim dla chorych na Parkinsona – dop.red.) na następny dzień ozdrowiałem i mam odporność – mówił wiceminister Marcin Warchoł na konferencji prasowej o jednej z pochodnych adamantanu.

Z drugiej strony szczepionki stały się tak pożądane, że dwieście osób, w tym aktorzy (np. Krystyna Janda), celebryci i były premier Leszek Miller, otrzymali je poza kolejnością etapu zero w WUMed. Szczepienia “spod lady” napędziły zainteresowanie szczepieniami.

Zaufajmy raczej specjalistom, lekarzom, wirusologom, niż ministerialnym prawnikom.

Gdzie się zaszczepić? W regionie pomorskim takich placówek będzie 321.  Można sprawdzić, gdzie jest ta najbliższa naszego miejsca zamieszkania, i od 15 stycznia zarejestrować się w niej na szczepienie przez infolinię lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/pomorskie

Proces rejestracji powszechnych szczepień przeciwko COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia 2021 r. Procedura ma być bezpieczna. W kolejnych etapach szczepieni będą:

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;
Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;

Etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej