Święto Straży Granicznej

Dzisiaj 16 maja mamy Święto Straży Granicznej, której funkcjonariusze pełnią służbę na naszych granicach lądowych, morskich i na lotniskach. Tego dnia w 1991 roku ta formacja rozpoczęła służbę na granicy Rzeczypospolitej Polskiej zastępując Wojska Ochrony Pogranicza.

Straż Graniczna jest nowoczesną formacją mundurową, w której służbę pełni 15 tys. funkcjonariuszy (w tym 4 tys. kobiet). W wykonywaniu ustawowych zadań funkcjonariuszy wspiera prawie 3,4 tys. pracowników cywilnych.

Struktury Straży Granicznej to Komenda Główna, Biuro Spraw Wewnętrznych,  dziewięć oddziałów (Warmińsko-Mazurski, Podlaski, Nadbużański, Bieszczadzki, Karpacki, Śląski, Nadodrzański, Morski, Nadwiślański) oraz trzy ośrodki szkolenia (w Koszalinie, Kętrzynie i Lubaniu).

fot. portal Gov.pl

Do zadań Straży Granicznej należy ochrona granicy państwowej na lądzie i na morzu, kontrola ruchu granicznego, przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz zwalczanie przestępczości o charakterze transgranicznym.

W związku z członkostwem Polski w Unii Europejskiej i przynależnością do strefy Schengen ochrona granicy państwowej ma inny charakter na różnych odcinkach granicy Rzeczypospolitej Polskiej. Ochrona wschodniej granicy RP, będącej jednocześnie granicą zewnętrzną UE, to zarówno kontrola ruchu granicznego, jak i patrolowanie oraz monitorowanie granicy przy użyciu wież obserwacyjnych i pojazdów wyposażonych w sprzęt noktowizyjny i perymetryczny.

Na terenie całego kraju realizowane są działania związane z przeciwdziałaniem nielegalnej migracji. Są to kontrole legalności pobytu i kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców oraz prowadzenia przez nich działalności gospodarczej.

Straż Graniczna jest uczestnikiem wspólnych operacji oraz zespołów śledczych w sprawach koordynowanych przez Europol, a realizowanych przez organy ścigania innych państw członkowskich UE. Straż Graniczna uczestniczy w misjach agencji FRONTEX.

W szeregach Straży Granicznej pełni służbę również 260 psów służbowych, realizując zadania patrolowo-obronne, wykrywa towary akcyzowe, narkotyki oraz materiały wybuchowe i broń.