Święto Objawienia Pańskiego i orszaki Trzech Króli
Święto Objawienia Pańskiego (potocznie: Trzech Króli), obchodzone corocznie 6 stycznia, jest jednym z najstarszych chrześcijańskich świąt. Historia ta ma przede wszystkim znaczenie teologiczne, wskazując na uniwersalność Zbawienia: Chrystus jest Zbawicielem wszystkich narodów, nie tylko Izraelitów. To przesłanie o uniwersalizmie chrześcijaństwa odgrywa kluczową rolę w tej narracji oraz było jednym z powodów rozprzestrzenienia się chrześcijaństwa w Imperium Rzymskim, a nawet już w I wieku – w Indiach (św. Tomasz).
Chrześcijanie w wiekach pierwszych obchodzili święto jako rzeczywiste Boże Narodzenie oraz dzień wspomnienia pokłonu Mędrców i Chrztu Pańskiego (Jordan) oraz przemiany wody w wino w Kanie Galilejskiej.
Adoracja Dzieciątka (Wikimedia)
Trzej Mędrcy – wg. przekazu ewangelicznego św. Mateusza, przynoszą Nowonarodzonemu złoto, kadzidło i mirrę. Od IX w. otrzymują oni w tradycji imiona Kacper, Melchior i Baltazar. Jednak skrót „C + M + B”, pisany kredą na drzwiach naszych domów i mieszkań, nie pochodzi tylko od imion owych „Trzech Króli”, lecz i od łacińskiego wezwania Christus Mansionem Benedicat, czyli „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”.
6 stycznia, zgodnie z kilkunastoletnią tradycją, ulicami kilkuset naszych miejscowości przechodzą Orszaki Trzech Króli, zapraszając do radosnych obchodów Święta Objawienia Pańskiego, m.in. w Trójmieście, w Wejherowie, Malborku, Rumi i Chojnicach.
Jaka była świecka tradycja? Otóż w 1960 r. święto przestało być dniem wolnym od pracy w ramach „świeckiego państwa socjalistycznego” i jako przejaw walki z obrzędami. W 2010 r. dzień Objawienia Pańskiego ponownie ogłoszono dniem wolnym od pracy – po kilku latach starań i po dwukrotnym zbierania podpisów pod obywatelską inicjatywą. Zebrano wówczas, dzięki zaangażowaniu Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, grup parafialnych, a przede wszystkim byłego prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego oraz NSZZ „Solidarność” 700 tys., a za drugim razem 1,2 mln podpisów.
Od przyszłego roku także Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. W ramach nowelizacji ustawowej w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni, zapisano, że w kolejne trzy niedziele poprzedzające wigilię Bożego Narodzenia nie będzie obowiązywał zakaz handlu. Pracownik zatrudniony w handlu będzie mógł wykonywać w tym czasie pracę nie więcej niż w dwie niedziele. Niezbędna będzie więc właściwa rotacja osób pracujących w te dni.